Francouzské prezidentské volby se závratně blíží a zdá se, že to bude velmi těsný souboj. Marine Le Penová získala v průzkumu veřejného mínění 48,5 % voličských preferencí pro pravděpodobné druhé kolo voleb proti nynějšímu prezidentovi Emmanuelu Macronovi, což je nejvyšší výsledek, jakého kdy dosáhla.
Macron byl obviňován, že příliš mnoho času věnuje snaze vyřešit válku na Ukrajině, místo aby se soustředil na obavy běžných francouzských voličů. Stále si tedy udržuje vedení, v posledních týdnech si Le Penová ovšem zásadně přilepšila. Mimo jiné kvůli tomu, že při vlně uprchlíků z Ukrajiny zaujmula spíše liberální postoj oproti své klasické rétorice, byla si totiž dozajisté vědoma toho, že ukrajinští váleční uprchlíci nebudou pro francouzskou společnost zásadním narušitelem v porovnání s uprchlíky z arabských zemí, se kterými se Francie již dlouhou dobu potýká.
Tímto postojem pravděpodobně přilákala nemalé množství voličů od dalších pravicových stran, např. od Reconquête, jejíž předsedou je Éric Zemmour. Jeho strana, která podporuje ideu křesťanské civilizace, oslabenou rostoucím vlivem islámu a přistěhovalectví, utrpěla v nedávné době velkou ztrátu voličů, částečně kvůli Zemmourově proruské orientaci. Le Penová je také považována za krajně pravicovou političku a sám Macron se o ní tímto stylem vyjádřil.
„U Le Penové existovala jasná strategie, jak skrýt to, co je v jejím programu brutální," řekl Macron v rozhovoru pro Le Parisien. „Tyto základy se nezměnily: je to rasistický program, který má za cíl rozdělit společnost a je velmi brutální." Vůči těmto tvrzením se prezidentská kandidátka silně ohradila a vyzvala Macrona, ať poukáže na byť jen jedinou část jejího programu, která diskriminuje Francouze kvůli jejich původu, náboženství nebo barvě pleti.
Le Penové rovněž výrazně pomohlo, že upustila od svého předchozího snažení o odchod z EU, pravděpodobně jí došlo, že s takovým programem nemá v prezidentských volbách šanci. V posledních pěti letech tvrdě pracuje na tom, aby se prezentovala umírněněji, stále však usiluje např. o zákaz nošení muslimských šátků na veřejnosti.