Září je v plném proudu, začal nový školní rok. Mnoho pedagogů hledá vhodný způsob, jak po prázdninovém režimu vtáhnout studenty poutavou formou do výuky. V následujícím článku vám přinášíme 5 tipů, do jakých pražských muzeí s nimi můžete vyrazit.
V centru Prahy v Jungmannově ulici se nachází Národní filmové muzeum (NaFilM), ve kterém je k vidění interaktivní výstava Zažít film jinak. Zabývá se zejména vznikem tohoto stěžejního média. V muzeu si studenti mohou vyzkoušet optické experimenty našeho předního biologa, Jana Evangelisty Purkyně, který měl velký podíl na vynálezu filmu. NaFilM má širokou nabídku programů pro školy, včetně přednášek a komentovaných prohlídek. Výstava Zažít film jinak je stálá.
Více informací naleznete zde: https://www.nafilm.org/
Další zajímavou stálou výstavou je Voda v krajině v Národním zemědělském muzeu. Expozice představuje vodu ze všech úhlů pohledu - jako surovinu, bez které nejde žít, jako nebezpečný živel, ale také jako naše dědictví, o které se musíme starat. Národní zemědělské muzeum nabízí k výstavě doprovodný program pro školáky. Cena vstupného a lektorského programu je 60 korun na studenta. Veškeré programy je nutné rezervovat předem.
Více informací naleznete zde
V letošním roce si připomínáme dvě významná výročí spojená s Karlem IV. – uplynulo 645 od jeho smrti a Karlova univerzita, jejímž je zakladatelem letos slaví 675 let od založení. I to je důvodem, aby studenti navštívili Muzeum města Prahy (MMP), kde je k vidění multimediální expozice věnovaná tomuto slavnému panovníkovi.
Studenti se dozví hravou cestou o plánech, ať už těch uskutečněných, nebo zamýšlených, které měl Otec vlasti s naším hlavním městem. Pedagogové mohou vybírat ze dvou doprovodných programů - Praha Karla IV – střed Evropy či Praha Karla IV – středověké město. Cena programu včetně vstupu na výstavu je 60 korun za žáka. Veškeré programy je nutné rezervovat předem.
Výstava Chemie kolem nás v Národním technickém muzeu zábavnou cestou vysvětluje to, jak chemie ovlivnila lidskou společnost. Chemie a její výsledky, výrobky a dopady jsou tu totiž s námi na každém kroku. Expozice se soustředí na chemii v našem běžném životě, také ale vyzdvihuje české osobnosti chemie a jejich úspěchy – ať už je to Otto Wichterle se svými kontaktními čočkami, nebo Jaroslav Heyrovský, zakladatel polarografie a nositel Nobelovy ceny.
I Národní technické muzeum nabízí řadu doprovodných programů k výstavě, jejich přehled naleznete zde. Cena programu se pohybuje kolem 90 korun za žáka. Všechny programy je nutné rezervovat předem.
Posledním tipem na výstavu pro žáky je expozice Astronomie, která návštěvníky seznámí s historií tohoto zajímavého vědního oboru. Výstava se skládá ze dvou částí – první část je multimediální - představuje funkci jednotlivých přístrojů. Druhá část je ,,exponátová‘‘, představí více než dvě stovky cenných předmětů ze sbírky Národního technického muzea, a to od 15. až do 21. století.
V expozici nechybí ani část věnována Rudolfinské epoše, kdy v Praze byli slavní astronomové - Tycho Brahe nebo Johannes Kepler. Nabídku doprovodných programů naleznete na webu NTM. Ceny programu se pohybují kolem 90 korun za žáka. Všechny programy je nutné rezervovat předem.
zdroj úvodní fotografie: NTM