Jiří Hotový, učitel ze základní školy Lužiny, učí žáky se speciálními potřebami. Při své práci se zaměřuje na to, aby se jeho žáci naučili sociálním návykům.
Proč jste se rozhodl učit žáky se speciálními potřebami?
Mám sestřenku, která má mentální postižení, takže to pro mě nebylo cizí. A vždycky mě to tak nějak zajímalo.
Jaké jsou některé z Vašich největších výzev při výuce?
Největší výzvou je určitě děti naučit co nejvíce základních věcí. Další výzva je, aby vědomosti, které nabudou, byly trvalé.
Jak se výuka žáků se speciálními potřebami liší od běžných studentů?
Tak jako zdraví jedinci, jsou i mí žáci osobnosti. Každý je jiný. Největší rozdíl je asi, že jsou v podstatě čisté duše - nevymýšlejí žádné podlosti a nedělají průšvihy.
Jaký je váš největší úspěch ve výuce?
Největším úspěchem je, že se žáci naučí sociálním návykům- sebeobsluha, případně něco koupit, přinést, donést. Z běžných předmětů jsou to samozřejmě ( pro mne velice důležité) kupecké počty, napsat alespoň své jméno a adresu, přečíst si dopis nebo nějaké méně náročné texty.
Jaké metody využíváte při výuce?
Využíváme dost speciálních metod, nejvíce však metodu globálního čtení. Pro některé jedince máme i komunikační knihu, pomocí obrázků-piktogramů můžeme komunikovat s dětmi, které mají vadu řeči nebo mutismus. Pro autisty máme za pomoci piktogramů připraven na každý den i rozvrh.
Jak jste se sám naučil lépe porozumět potřebám žáků?
Je to samozřejmě o zvyku a délce času, který s dětmi strávím. Je důležité si uvědomit, že i s těmito dětmi se dá jednat jako se zdravými. Brát je takové jaké jsou. Po 5ti letech ve speciální škole už poznám, co žák chce, proč je smutný/veselý. Důležité je najít si k žákům cestu a rozvíjet ji. Nezaleknout se diagnózy!
Jak Vás učení obohacuje?
Obohacuje mě velmi. Jen mi přijde, že učitelství je teď více o byrokracii než o stylu a kvalitě výuky. Snažím se být zodpovědný, ale kvalita výuky a spokojenost žáků je u mne na prvním místě.
Jaké rady byste měl pro jiné učitele, kteří učí žáky se speciálními potřebami?
Nebát se zkoušet nové věci, objevovat nové metody a nevěšet hlavu, když se něco nepovede hned napoprvé. Hlavně klid.