Ministr školství Mikuláš Bek 1. června jmenoval nového náměstka. Stal se jím zastupitel Jihomoravského kraje Jiří Nantl, který již za vlády Petra Nečase působil na pozici náměstka pro oblast legislativy, strategie, mezinárodních vztahů a záležitostí EU. Vedl také práce na přípravě Strategie vzdělávací politiky 2020.
Bek se rozhodl Nantla do postu jmenovat zejména kvůli jeho předešlým zkušenostem z akademické sféry a samosprávy. Na starosti bude mít koordinaci strategií resortu, agendu modernizace vzdělávací soustavy s důrazem na střední školství a spolupráci s kraji. Se všemi těmito resorty má rozsáhlé zkušenosti. Je vystudovaným politologem a právníkem. Byl kancléřem a ředitelem právních a korporátních vztahů Masarykovy univerzity. Na MŠMT pak kromě funkce náměstka působil také jako ředitel odboru vysokých škol.
"S radostí oznamuji, že od 1. června doplní tým MŠMT jako můj politický náměstek Jiří Nantl. Zkušený politik a odborník na školství se na ministerstvo vrací po deseti letech, bohatší o zkušenosti s řízením mezinárodně úspěšného CEITEC a o pozici náměstka hejtmana v Jihomoravském kraji,“ napsal Bek o svém novém kolegovi. "LeBron James české vzdělávací soustavy," okomentoval rozhodnutí Beka bývalý ministr školství Robert Plaga.
Nantlova priorita je modernizace vzdělávacího systému. Dle něj je tento krok potřeba udělat v rovině státní politiky a na ministerstvu by se měly odehrávat klíčové posuny. "Bylo to z osobních i profesních důvodů v mnoha ohledech velmi náročné rozhodnutí, ale modernizaci vzdělávacího systému považuji za svoje životní poslání. Proto jsem přijal výzvu od ministra Mikuláše Beka, abych se na tomto úkolu mohl podílet,“ řekl Nantl o svém rozhodnutí opustit post zastupitele Jihomoravského kraje.
Svojí funkce v zastupitelstvu Jihomoravského kraje se zřekl, jelikož je s funkcí náměstka ministra školství neslučitelná. Je si však jistý tím, že ho zastoupí správný člověk, který nebude mít žádný problém s dokončením projektů, které začal. Dle něj se mu podařilo v rámci působení v krajské radě naplnit všechny cíle, které si pro aktuální volební období vytkl.
Nantl se již v minulosti několikrát vyjadřoval například k problematice nedostatků míst na středních školách. Trendem je podle něj usilovat o všeobecně vzdělávací střední školu a rozhodování o budoucí profesi odložit. Přijde mu totiž nesmyslné, aby se patnáctiletí lidé rozhodovali o své budoucnosti. Odborným školám však nic nevytýká a zastává názor, že existuje také mnoho velmi kvalitních odborných škol, které dosahují stejných výsledků jako gymnázia.