Jihokorejská armáda potvrdila, že neznámý člověk překročil korejské demilitarizované pásmo (DMZ), které rozděluje severní a jižní část, a pravděpodobně míří do Severní Koreje. Tento případ udivil média, uprchlíci se totiž obvykle snaží překročit DMZ opačným směrem.
Této osobě se podařilo skrývat se po dobu několika hodin, a to i přes intenzivní pátrací akci jihokorejského vojska. Spatřena byla pouze jednou, na sledovacím zařízení v prostorách DMZ v sobotu ve 21:20 lokálního času.
Jižní Korea se pokusila přimět Severní Koreu, aby tohoto člověka nezabíjela, jelikož si nejsou jistí, zda je stále naživu. Kim Čong-un ale v nedávné době povolil vojákům střílet civilisty, kteří se nachází na zakázaných místech dle libosti, prý kvůli udržení bezpečnosti při covidové pandemii. Další covidové restrikce způsobily, že byla civilistům omezena možnost pohybu, a tudíž se celkový počet uprchlíků oproti minulým letům výrazně snížil.
Demilitarizovaná zóna je sama o sobě extrémně chráněná. Nachází se zde ostnaté dráty, minová pole, bezpečnostní kamery a vojáci, kteří mají zónu pod dozorem 24 hodin denně. Není tedy divu, že v posledních letech většina severokorejských uprchlíků preferuje jiné metody útěku, např. přes Čínu.
V nedávné době byl na území Severní Koreje vyhlášen stav nouze a dokonce bylo uzavřeno jedno z měst. Kim Čong-un se vyjádřil, že do severní části pronikl člověk, který měl mít symptomy covidu. I kvůli těmto opatřením se KLDR pyšní tím, že na území Severní Koreje nebyl od začátku pandemie jediný nakažený. Pravdivost tohoto výroku je ovšem velmi sporná.
"Vzhledem ke zvláštním vztahům mezi Čínou a Severní Koreou existuje vysoká pravděpodobnost, že případ covidu byl nalezen v Severní Koreji dříve než v Jižní Koreji, ale vzhledem ke zdravotní situaci a kapacitě Severní Koreje je nepravděpodobné, že by byl pacient potvrzen," uvedl Hwang Seung-sik, prostorový epidemiolog ze Soulské národní univerzity. "Pokud severokorejské úřady potvrzené případy oficiálně nepřiznají, nikdo neví, jak vážná situace tam nastala. Uplynulo už hodně času," dodal.
Autor článku: Jan Šercl, student Malostranského gymnázia v Praze.