Digitální detox znamená prakticky úplně odložit technologie - na několik dní si odpočinout od obrazovek, sociálních médií a videokonferencí. Pro mnohé z nás je těžší než dříve se odtrhnout od mobilních telefonů a jiných zařízení, která jsou již pro naše životy téměř nepostradatelná. Znamená to ale, že je zbytečné se o něco takového vůbec pokoušet?
Cíle, jako například snížení stresu nebo úzkosti a obnovení kontaktu s fyzickým světem, jsou dobře míněné. A přestože není vědecky prokázáno, že by období abstinence od technologií přinášelo nějaké výhody, nebránilo to tomu, aby se tato výzva stala vyhledávanou aktivitou. Faktem navíc zůstává, že stále nebylo mnoho prostoru na rozsáhlé studie, které by se této tématice věnovaly.
Od roku 2012, kdy výzkumníci termín digitálního detoxu použili poprvé, je však tento úkol mnohem obtížnější splnit. Už tehdy byly obrazovky důležité, a to i v souvislosti se vznikajícími aplikacemi a sociálními médii. Přesto by pokus o digitální detox v roce 2012 byl hračkou v porovnání se současností, kdy je více než kdy jindy nemožné oddělit naše životy od technologií. V obchodech platíme telefony, pracujeme na počítačích a tabletech a vztahy udržujeme prostřednictvím aplikací. A od pandemie se naše propojení života s technologiemi ještě zintenzivnilo.
Digitální detox v roce 2023: kde vůbec začít?
Odborníci tvrdí, že digitální detox už není pro většinu lidí proveditelný, pokud se na několik dní bez telefonu neodeberou do vzdálené divočiny.
„Technologie jsou dnes naší součástí. Bankovní operace provádíme pomocí aplikace, menu v restauracích čteme na telefonech a dokonce se potíme s instruktory cvičení prostřednictvím obrazovky," říká konzultantka Emily Cherkinová ze Seattlu, která se specializuje na řízení času stráveného u obrazovky. „Je to tak zakořeněné v našich životech, že se přímo vystavujeme neúspěchu, pokud si řekneme, že budeme týden bez telefonu."
S rostoucí závislostí lidí na technologiích se digitální detox již nezdá být rozumným cílem. Možná však existuje realističtější řešení, které zmírní naši posedlost technologiemi, aniž bychom se museli zcela odpojit. I když se lidé nemohou zcela odklonit od obrazovek, podle odborníků jim může pomoci věnovat pozornost určitým vzorcům používání technologií. „Začala jsem na svém telefonu používat spoustu různých sledovacích nástrojů," říká oregonská antropoložka Amber Caseová. Uvědomila si, že na Instagram kliká 80krát denně, a tak si stáhla doplněk One Sec, který uživatele nutí zhluboka se nadechnout, než může otevřít a přistupovat k aplikacím v telefonu. Přinutí uživatele, aby se na chvíli zastavil, než se přihlásí, a pomůže mu vytrhnout se z režimu autopilota.
Caseová také doporučuje zbavit se zvyku procházet telefonem při libovolné příležitosti a navrhuje, že může být užitečné nechat telefon jinde, když ho nepotřebujete. „Lidé se do telefonu ponoří stejně jako když si chtějí dát cigaretu," tvrdí Caseová. „Zabírají čas, který by mohl být volný, a zaplňují ho cizími nápady." Místo toho je podle ní vhodné odpočívat hleděním do prázdna. uvolnit se a povolit sám sobě chvíli se nudit.
Podle odborníků by nakonec nemělo být cílem úplně odříznout technologie, ani si vsugerovat tlak, který je na to vyvíjen. Lidé stále potřebují poslat e-mail nebo napsat zprávu, ale mohou tak učinit, aniž by se nechali rozptylovat různými červími dírami online obsahu.
Spisovatel Chris Dancy, který sleduje svou vlastní internetovou aktivitu pomocí více než 700 senzorů, zařízení a aplikací, tento přístup nazývá „šedým detoxem". Nejste zcela ponořeni do technologií nebo zcela odříznuti od nich. Podle něj existuje mnoho způsobů, jak ho praktikovat. Jeho techniky zahrnují instalaci aplikace nebo pluginu, který odstraní všechny metriky ze sociálních médií, nebo dokonce výměnu telefonů s blízkými, abyste mohli používat obrazovky jako způsob, jak se záměrně spojit s ostatními.
Text vznikl v rámci projektu Studentské zpravodajství, který dává mladým lidem příležitost získat zkušenosti s redakčním psaním.
Zdroj fotografie: Pexels