Půlroční období, během kterého Česká republika předsedala Radě Evropské unie, se již uchýlilo ke konci. 1. ledna Češi předají předsednickou štafetu Švédům. Navzdory zkušenostem z roku 2009, kdy česká "premiéra" v čele této instituce skončila fiaskem, můžeme nyní hovořit o úspěchu.
Česko si jako motto svého předsednictví zvolilo větu "Evropa jako úkol", která odkazuje na projev prvního českého prezidenta Václava Havla v německých Cáchách roku 1996. Předsednictví probíhalo ve velmi bouřlivé době a bylo tedy otázkou, jak se s tímto úkolem Česko popere. Nakonec to zvládlo na výbornou, otázkou však je, zda si to občané vůbec uvědomují.
Jedním z hlavních témat českého předsednictví byla energetika a bezpečnost. Evropská unie se pod českým předsednictvím dokázala sjednotit a dohodnout na společných sankcích proti Rusku. Po dlouhé diskuzi se také podařilo dosáhnout konsenzu ve věci zastropování cen ropy a zemního plynu. Evropská unie také schválila sankce vůči jednotlivcům či subjektům, kteří v Íránu porušují lidská práva.
Lidská práva Česko v rámci předsednictví akcentovalo i v jiných případech. Na okraj Valného shromáždění OSN uspořádalo akce na téma ochrany žurnalistů v konfliktech či k prosazování lidských práv v on-line prostředí. U příležitosti Mezinárodního dne lidských práv zase připomnělo odkaz Václava Havla ve světě.
V zahraniční politice se však Čechům dařilo i v jiných oblastech než v případě sankcí. Podařilo se kupř. posílit aspirace zemí Západního Balkánu, Ukrajiny, Moldavska a Gruzie na členství v Evropské unii. Dalším úspěchem je posílení spolupráce s mimoevropskými zeměmi, konkrétně se jedná kupř. o USA, Izrael, země Afriky, Indo-Pacifiku či Karibiku.
V oblasti bezpečnosti se podařilo rozšířit možnosti společných nákupů vojenské techniky či nalézt shodu na tom, jak společně čelit hybridním hrozbám. Podařilo se také posílit vztahy mezi Evropskou unií a NATO.
Úspěchy Česká republika zaznamenala i v oblasti životního prostředí. V průběhu českého předsednictví se podařilo dojednat posun ohledně balíčku s názvem "Fit for 55", jenž obsahuje kupř. zpřísnění trhu s emisními povolenkami, snižování CO2 z osobních vozidel a dodávek s postupným útlumem fosilních paliv či navýšení kapacity lesů pro pohlcování emisí CO2 o 15%.
Úspěchů se v průběhu předsednictví podařilo mnohem více. Jejich kompletní výčet společně s dalšími informacemi naleznete zde.
Zdroj obrázku: Flickr