Ministerstvo školství vypracovalo návod pro učitele, ve kterém popisuje, jakým způsobem by měli žákům komunikovat současnou situaci na Ukrajině. Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) je jeho cílem prevence a informovanost. Reálně totiž hrozí, že žáci budou hledat vinu za útok Ruska na Ukrajinu u svých spolužáků, kteří z těchto zemí pocházejí.
Již nyní má ministerstvo informace, že na některých základních školách, do kterých chodí děti ukrajinské či ruské národnosti, došlo ke konfliktům. Jedná se však pouze o jednotky případů.
Ministr uvedl, že prostřednictvím rozesílaného metodického pokynu se snaží motivovat učitele, aby žáky informovali a snažili se předcházet xenofobii. Vyučující by podle Gazdíka měli žákům vysvětlovat historické souvislosti událostí, kterých jsme v současnosti svědky.
MŠMT však nezůstává pouze u pomoci základním školám. Zaměří se také na koordinaci pomoci s rektory vysokých škol. Pomoc by se měla týkat ukrajinských studentů a nových studentů či žáků, kteří by se chtěli na české vysoké školy hlásit.
Problémem je také všeobecná mobilizace, která byla na Ukrajině vyhlášena. MŠMT v současné době nedisponuje informacemi o tom, kolik studentů se bude vracet do své vlasti. Školy plánují studenty požádat, aby jim předali informaci o svém povolání do armády. Školy však zatím neevidují zvýšený zájem o přerušení studia či jinou pomoc. České univerzity vpád ruských vojsk na Ukrajinu odsoudily.