Máte problémy se zády z dlouhého sezení nad učením? V tomto článku vám představíme několik tipů, jak se naučit správně sedět a předejít nejen bolesti zad.
Průměrný student stráví denně vsedě téměř sedm a půl hodiny, tedy skoro třetinu dne. Ukončením studia ale dnes v mnoha případech, kvůli vzrůstajícímu počtu sedavých povolání, éra sezení zdaleka nekončí – vsedě tedy většina z nás stráví podstatnou část života.
Sitting is the new smoking
To, že je dlouhé sezení obecně nezdravé (zvyšuje například riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky či dokonce několika druhů rakoviny), je dnes již všeobecně známo. Ve světě se dokonce uchytilo rčení „sitting is the new smoking“ (česky: sezení je novým kouřením).
To, jak dlouho a jakým způsobem sedíme, významně ovlivňuje kvalitu našeho života, a to nejen v důsledku bolesti zad nebo krku. Nedávné studie prokázaly i další negativní důsledky častého sezení, jako například celkové zpomalení metabolismu, špatný krevní oběh v oblasti dolních končetin, který může vést k otokům nohou, vysoký krevní tlak, zhoršení duševního zdraví a kreativního myšlení nebo pocit vyčerpání.
Ideální variantou pro naše zdraví je tedy omezit celkový čas sezení na minimum, podíváme-li se ovšem realisticky na životní styl a povinnosti studenta, je bohužel i tak delší sezení během většiny dnů nevyhnutelné. Naučíte-li se ale sedět správně, můžete negativní dopady eliminovat.
JAK SPRÁVNĚ SEDĚT?
Pro zdravé sezení je stěžejní dodržování následujících bodů:
Abyste předešli bolesti, měla by být Vaše záda být při sedu odpočívat narovnaná a podepřená o opěradlo židle.
Záda by měla v ideálním případě zůstat po celou dobu sedu vzpřímená.
Sezení s nohou přes nohu je sice elegantní, ale velmi nezdravé. Způsobuje totiž horší prokrvení dolních končetin, které může vést k mravenčení nebo otokům. Obě nohy nechte při sezení rovnoběžně položené, chodidly pevně zapřené o zem.
Nastavte si výšku židle tak, abyste měli kolena a kyčle na stejné úrovni. Pokud nemáte nastavovací židli, můžete si podle potřeby stoličku pod nohy, nebo si naopak sednout na polštář, který úroveň kyčlí vůči kolenům zvýší.
Mezi lýtky a stehny by měl být při sedu ideálně tupý úhel, tzn. úhel větší než devadesát stupňů.
Umístění knihy či počítače, ze kterých se plánujete učit, do úrovně Vašich očí zamezí hrbení se k práci a natahování krku, které je také původcem bolesti.
Naučit se sedět způsobem vyhovujícím našemu tělu a udělat si z takového sezení návyk je proces, který chvíli potrvá, rozhodně ale stojí za to jej absolvovat. Prvním krokem ke změně je být si při sezení pozice svého těla vědomi. Pro začátek můžete zkusit výše uvedené body aplikovat vždy před začátkem a po skončení konkrétního úkolu, na němž hodláte pracovat, díky čemuž si je brzy zautomatizujete a dáte bolavým zádům sbohem!
Zdroje: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9244168/, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/the-dangers-of-sitting, https://www.medicalnewstoday.com/articles/sitting-down-all-day#effects