S blížícím se termínem pro podání přihlášek na střední školu mnozí z vás uvažují, jak si vybrat správný obor a jakou školu zvolit z nepřeberné nabídky. V letošním roce máte volbu ztíženou mimořádnou situací. Pravděpodobně se nebudete moci do škol podívat osobně na den otevřených dveří a ani tradiční veletrh středních škol, Schola Pragensis, neprobíhá obvyklou formou. Pojďme se společně podívat na to, jak si vybrat školu pomocí online veletrhu a dalších dostupných kanálů.
Zkuste si říct, jací jste. Jaké jsou vaše zájmy, co vás baví? Technika, umění, příroda, nebo lidé? Čísla, nebo příběhy? Jaké máte vlastnosti? Jste důslední a systematičtí, nebo naopak sršíte novými nápady a neradi dlouho sedíte na jednom místě? Hledáte k otázkám co nejvíce informací, nebo vám stačí základní povědomí? Jste pečliví a přesní, milujete pořádek, nebo máte rádi všechno rychle hotovo a neřešíte detaily? A jaké máte schopnosti a předpoklady? Milujete pobyt venku za každého počasí? Trápí vás alergie a na slunce nevyjdete po celý rok? Jak jste na tom s pamětí, s výřečností a schopností dostat druhé na svou stranu? A co vaše manuální zručnost? Hrajete na hudební nástroj? Tančíte?
Pokud si nevíte rady, požádejte někoho blízkého, aby vám pomohl a řekl, jak vás vidí. Třeba rodiče a kamarádi. Nebo si naopak řekněte, co pro vás rozhodně neplatí. Člověk se umí dobře vymezit proti něčemu, co ho nebaví a nezajímá. Co rozhodně nechce dělat.
Pokud máte představu, jaký život chcete žít a co jsou vaše cíle, je to skvělé. To je ale často příliš velké sousto. Pro výběr střední školy stačí vědět, jestli chcete po škole jít pracovat, nebo pokračovat ve studiu. A pokud chcete na vysokou, zda jste spíše na humanitní, nebo přírodovědné obory. Pořád nemáte dost odpovědí? Nevadí. Důležité je klást si otázky a přemýšlet nad nimi. Pište si vše na papír, nebo do dokumentu, ať se můžete k úvahám později vracet.
Postupně získáte obraz sebe sama a odpovědi, které vám mohou pomoci s výběrem školy. Věnujte přemýšlení dostatek času, vraťte se ke svým odpovědím za týden, za měsíc. Platí všechno, co jste si napsali, nebo chcete něco změnit?
Pokud stále váháte, můžete se obrátit na školního psychologa, výchovného poradce, nebo na pedagogicko-psychologickou poradnu. Na internetu najdete také různé testy a dotazníky rozdílné kvality nebo třeba i testy silných stránek. Ty vás mohou také nasměrovat k tomu, co by vás bavilo a naplňovalo.
Prozkoumejte důkladně online veletrh Schola Pragensis a prohlédněte si školy, které oborem odpovídají směru, kam se chcete ubírat. Když si stále nejste jistí, kam se chcete vydat, věnujte dost času rozdílným typům škol. Z jejich prezentace na vás bude působit, čím jsou jedinečné, co nabízejí zajímavého a postupně si do svého dokumentu, papíru zapisujte, co se vám líbí. I bezcílné prohlížení možností vám může pomoci s hledáním vlastní cesty.
Pokud váháte mezi několika naprosto rozdílnými obory, podívejte se na více škol, které je nabízejí. Věnujte prohlížení dostatek času, nesnažte se vše zvládnout za pár minut. Klidně si prohlédněte i školy a obory, které vás předtím ani nenapadly. Třeba jste o nich jen nevěděli a přitom více odpovídají vaší představě středoškolského studia. Když vás zaujme nějaká škola a obor, poznamenejte si je do svého dokumentu s úvahami o své budoucnosti. Prohlédněte si pečlivě prezentaci škol na veletrhu.
Podívejte se na online veletrh škol opakovaně. Možná se vám opět věci rozleží v hlavě a při další návštěvě budete přikládat důležitost něčemu jinému. Třeba poloze školy – ne každý chce cestovat každý den přes celou Prahu.
Víte už obor, nebo obory? Máte vybráno pár horkých kandidátů na ideální školu? Tak si je důkladně proklepněte! Můžete si do svého dokumentu napsat pár vybraých škol a dávat si k nim v bodech vše, co se vám líbí/nelíbí. Jděte na stránky školy – jak na vás působí? Prohlédněte si obrázky školy v galerii. Jaký styl komunikace s žáky a s veřejností na stránkách převažuje? Jsou stránky přehledné? Je škola na sociálních sítích? Najděte si články a informace o škole v médiích. Můžete se na mapách virtuálně projít okolím školy po ulicích a představovat si tam sebe sama. Některé školy mají vlastní propagační videa. Podívejte se na ně a využijte možnosti internetu naplno. Pamatujte si ale, že jde jen o jednotlivé kousky skládanky. A čím víc informačních zdrojů použijete, tím přesnější obrázek dostanete.
Znáte někoho, kdo na škole už studuje? Nebo neznáte někoho, třeba na facebooku, kdo zná někoho, kdo na škole je? Využijte potenciál sociálních sítí. Zeptejte se, co je vedlo k rozhodnutí, které udělali? Jak jsou spokojeni? Co se jim na jejich školách líbí a naopak by chtěli jinak?
Pokud začnete s přípravou a přemýšlením včas, máte na rozhodování dost času. Představte své úvahy dalším lidem a nechte si poradit. Otázky od ostatních vás můžou posunout hodně dopředu.
Zároveň pokud máte tendenci nad věcmi příliš přemýšlet a nebezpečně se zahlcovat obavami, nedělejte to. Pamatujte na to, že svět se mění. I vy můžete za čtyři roky odpovídat na otázky, které teď řešíte odlišně. Je dobré věnovat výběru školy dost času, ale nemyslete si, že tím pro vás končí další volby. Budoucnost je otevřená a z velké části ji máte ve svých rukou.
Při výběru školy určitě také zohledněte své šance na přijetí. Na některé školy je velký přetlak a čeká vás při přijímacím řízení velká konkurence. Školy informují kolik uchazečů se hlásilo na jejich obory loni a pravděpodobně bude podobný zájem bude i letos. Když se pak podíváte, kolik uchazečů se chystá škola přijmout, snadno poznáte, do čeho jdete.
Velká konkurence ostatních uchazečů neznamená automaticky marný boj. Jen vás upozorňuje, že potřebujete věnovat adekvátní dobu přípravě na jednotné přijímací zkoušky. Sledujte náš web a sítě. Budeme vás zásobovat tipy na vhodnou přípravu.