Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Fotka od StockSnap z Pixabay

Jak si efektivně psát poznámky ve škole?

27. 09. 2023 - Babeta Frischmannová

Lámete si s novým školním rokem hlavu s tím, jak zvládnete nový start? Ulehčete si práci už od začátku tím, že zefektivníte svůj způsob zapisování při hodinách! Přinášíme vám několik tipů, jak na to: 

ELEKTRONICKY NEBO RUČNĚ? 

Nespornou výhodou psaní zápisků na počítači nebo tabletu (kromě toho, že si ušetříte zářijové nákupy sešitů) je to, že máte všechny zápisky pohromadě (a to i mezi zařízeními, pokud si je budete ukládat například na Disk Google) a můžete si v případě potřeby na zařízení rovnou dohledat dodatečné informace. Psaní na klávesnici bývá také zpravidla rychlejší, takže se nemusíte bát, že nebudete zapisování stíhat. Ne každý učitel vám ale elektroniku v hodině povolí, je proto lepší, zjistit si od starších spolužáků, zda je to v daném předmětu možné. 

Jednou z předností ručně psaných poznámek je snazší zakreslování grafů nebo různých schémat, u kterých si navíc můžete vyhrát se zvýrazňovači. Studie také ukazují, že mozek při psaní na papír vyvíjí vyšší aktivitu, díky čemuž si zapisované informace lépe zapamatuje. 

JAKÝ ZVOLIT SEŠIT? 

Výběr sešitu je většinou pouze otázkou osobních preferencí, pro některé předměty se ale určité typy sešitů hodí víc než jiné – matematické grafy a chemické vzorce se vám budou lépe kreslit do čtverečkovaného sešitu, na sloh je zase vhodnější klasický linkovaný sešit.

Před nákupem v papírnictví si proto zjistěte, co vás v daném školním roce čeká, a vhodné sešity vyberte podle toho. Pokud si nejste jistí, jaký sešit zvolit, nebo chcete styl zápisků kombinovat, pořiďte si sešit s čistými listy a linkované či čtverečkované podložky na psaní – budete tak mít při ruce všechny možnosti. A pokud máte nabitý rozvrh a nechce se vám nosit haldu sešitů, můžete si do školy nosit obyčejný kancelářský papír, který po příchodu domů založíte do šanonu podle předmětu. 

JSOU BARVIČKY NUTNOSTÍ? 

Znamenají pro vás „psací potřeby“ pouze tu jednu propisku, kterou vždy lovíte ze dna batohu? Chyba! Různobarevné zápisky nejsou jen prostředkem pro zkrášlení sešitu – hrají významnou roli také při učení. Podle výzkumů zvyšuje užití barev šanci na úspěšné uložení s nimi spojených informací a jejich následné vyvolání – z barevných zápisků se vám bude učit lépe. Investice do několika zvýrazňovačů či fixek se vám tedy rozhodně vyplatí. 

JAK SI ZAPISOVAT?  

Stylů psaní školních poznámek existuje nespočet, níže vám ukážeme tři z nich, které jsou řazeny mezi ty nejefektivnější. 

Zdroj obrázku: Oxford Learning

Cornellova metoda spočívá v rozdělení stránky v sešitu na dva sloupce v poměru zhruba 1:2. Poznámky z hodiny se píšou do pravého sloupce, levý je určen na to, abyste si do něj po hodině zapsali nejdůležitější informace nebo otázky k tématu, ke kterým se chcete vrátit. Spodní část stránky pak slouží jako místo pro zopakování a shrnutí celého kapitoly. 

Zdroj obrázku: Oxford Learning

Myšlenkové mapy jsou založené na rozdělování učiva na témata, podtémata a jednotlivé poznámky, což usnadňuje porozumění vzájemnému vztahu zapsaných informací a pojmů. Tato metoda je vhodná zejména pro ty, kteří při učení využívají vizuální paměť. 

                                                                                                 

Zdroj obrázku: Oxford Learning

Pro chronologické zapisování výkladu je nejvhodnější forma osnovy, kde se nadpisy, podnadpisy a jednotlivé poznámky systematicky odsazují, díky čemuž se zpětně snadno zorientujete v průběhu hodiny. 

                                                                                                                                                       

Přejeme vám hodně úspěchů do nového školního roku!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram