Radikální islamistické hnutí Talibán začalo v květnu po stáhnutí spojeneckých vojsk získávat kontrolu nad Afghánistánem. Vzhledem k absenci vojsk a téměř nulovému odporu začalo radikální hnutí postupovat rychle, a tak 15. srpna vstoupilo do Kábulu. A nyní hnutí ustanovilo obsazený Afghánistán emirát – Islámský emirát Afghánistán.
V roce 1933 nastoupil na afghánský trůn Muhammad Záhir Šáh. Později ustanovil liberální ústavu přinášející například všeobecné volební právo či právo na vzdělání pro ženy. To ovšem nevyhovovalo všem. Radikální islámské skupiny se tyto změny k demokracii snažily zastavit. Nakonec však Afghánistán obsadil někdo úplně jiný – Sovětský svaz. Vůči tomu však vznikl vojenský odpor a v Afghánistánu vypukla válka.
V této válce mezi sebou bojovaly tři strany. Sovětská okupační vojska, afghánská vládní vojska a muslimští povstalci. Do této války se ovšem připletla další světová mocnost – USA. Spojené státy americké v boji proti Sovětskému svazu pomáhaly afghánským vládním vojskům, ale i muslimským povstalcům. Mezi ně paradoxně patřil i jeden z nejslavnějších teroristů historie - Usama Bin Ladin.
Sovětský svaz se nakonec rozpadl, stáhl se z krajiny, nicméně to nebyl konec. Vypukla občanská válka, ze které vzniklo radikální hnutí Talibán, které zemi ovládlo. Jednalo se o vládu omezující lidská práva, hlavně ta ženská. Ženy nesměly studovat, pracovat, samy chodit po ulicích. Zabíjeli civilisty, pustošili svou zem a památky, ovládali média či dokonce zakázali i fotbal.
Talibán vládl v zemi až do roku 2001. Po pádu newyorských dvojčat organizovaných Usama Bin Ladinem, kterého Talibán podporoval, do krajiny vtrhla americká a spojenecká vojska. Po vpádu se sice podařilo svrhnout vládu Talibánu a nastolit novou vládu, nicméně bojovníci Talibánu se nevzdali a bojovali i nadále.
Pro USA v posledních letech daná válka ztratila prioritu a v roce 2020 se rozhodli podepsat mírovou dohodu s Talibánem, výsledkem čehož je odchod amerických vojsk ze země.
Taliban říká, že se chce vlády chopit mírovou cestou a lidská práva chránit. Ženy prý budou mít svá práva, budou se moci zapojit do vzdělávání, zdravotnictví a dalších oblastí života, nicméně v rámci islámského práva šaría. Prohlašují, že nechtějí být izolováni a přejí si udržovat vztahy s mezinárodním společenstvím. Spousta lidí se nicméně bojí, že nastane tehdejší režim, a proto spousta tamních obyvatel již uprchla a dále prchá ze země.
Zatím to vypadá, že veliký zájem navázat mezinárodní vztahy bude mít Rusko a Čína. Čína je zatím nejblíže k navázání přátelských vztahů s Talibánem.