Ministerstvo vnitra České republiky v rámci Evropského měsíce kybernetické bezpečnosti představilo novou brožuru, která se zaměřuje na bezpečné chování na sociálních sítích a v online prostoru. Tato iniciativa má za cíl představit deset základních pravidel, která by měla pomoci lidem, zejména dětem a dospívajícím, vyvarovat se rizikovému chování online.
Brožura, vypracovaná ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem, je určena nejen mladé generaci, ale také rodičům, pedagogům a všem, kdo se pohybují v online světě a chtějí se chránit před potenciálními riziky. Obsahuje i verzi pravidel, která je srozumitelná i pro starší generaci, a tím se snaží oslovit co nejširší spektrum uživatelů.
Brožura s názvem "10 fíčůr bezpečného chování v onlinu a na sítích" nabízí praktické rady, jak se vyvarovat situacím, které by mohly vést k potížím v budoucnosti. Cílem je edukovat veřejnost o nástrahách a nebezpečích, která mohou číhat v kyberprostoru.
Odkaz na boržuru: 10 fíčůr bezpečného chování v onlinu a na sítích
Odkaz na brožuru: Desatero bezpečného chování v online světě
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, spolupracující na projektu, se postará o distribuci brožury do škol. Elektronická verze bude rozeslána prostřednictvím krajských newsletterů, a další distribuce bude prováděna pomocí krajských koordinátorů prevence kriminality. Tisková verze brožury bude dostupná na Národních dnech prevence v Ostravě.
Ministerstvo vnitra bude během celého října, tedy během Evropského měsíce kybernetické bezpečnosti, na svých sociálních sítích informovat uživatele o různých nástrahách a tipy na bezpečné chování v online prostředí.
Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti je iniciativou Agentury Evropské unie pro kybernetickou bezpečnost (ENISA) a zaměřuje se na osvětu a zvýšení povědomí o důležitosti kybernetické bezpečnosti. Snaží se zlepšit ochranu online prostoru a varovat před různými hrozbami, které v něm mohou existovat.