Žáci a studenti tráví již více než rok většinu času ve svých domovech bez sociálních kontaktů, na které byli zvyklí. Bez koníčků, spolužáků a kamarádů je velmi složité prožívat volný čas pokaždé smysluplně. Studenti jsou v online světě více než kdy jindy, nejenom připojeni k distanční výuce, ale často odkázáni na online prostor i po jejím skončení. Sociální kontakty se svými vrstevníky si vynahrazují na sociálních sítích nebo telefonováním. Těší se také, až budou moci trávit více času venku. Zeptali jsme se jich, jak od distanční výuky odpočívají.
Dotázali jsme se zhruba 100 středoškoláků, jakým způsobem se odreagovávají. Co se týče online prostoru padala nejčastěji odpověď, že se dívají na seriály nebo hrají hry. Na jednu stranu na počítači stráví průměrně více času vzhledem k distanční výuce, na stranu druhou je ale sezení u počítače baví méně a řadu z nich to již vyčerpává. Hledají tedy možnosti, jak se odreagovat od dlouhého sezení u počítače. Jednou z těchto činností je využití času k učení se novým dovednostem. Jeden z oslovených studentů se naučil během tohoto období programovat, protože konečně získal dostatek času na naučení. Jiné studenty zavřené školy motivovaly k tvoření – například natáčení a stříhání videí.
Řada ze studentů také nezapomněla na své koníčky – hraní na hudební nástroje, sportování či domácí cvičení. Celkově ale studenti nejvíce zmiňují, že jim sociální kontakt velmi chybí a těší se, až se budou moct vrátit k jejich běžným aktivitám.
Než se však vrátí věci do stavu před vypuknutím pandemie, je velmi důležité dbát na vlastní duševní zdraví. Středoškolská unie proto ve spolupráci s neziskovou organizací Nevypusť duši pro studenty připravila několik rad, jak pečovat o svoji psychiku během dlouhého období distanční výuky:
Další tipy, jak pečovat o svou psychickou pohodu, najdou studenti zde:
Psychické zdraví v karanténě | Česká středoškolská unie (stredoskolskaunie.cz)