V každé třidě v česku je podle statistik jedno až dvě dítě, které přijde do kontaktu s domácím násilím. Může se jednat o násilí fyzické, psychické, sexuální, nebo ekonomické. Role dítěte může být svědek, nebo přímý aktér. Jak má učitel takovou situaci poznat, a jaké jsou kompetence školy při řešení tohoto problému?
Tento článek je založen na informacích z přednášky Branislavy Marvánové Vargové na mezinárodní konferenci Trauma respektující přístup jako klíč k podpůrnému prostředí ve škole organizace SOFA.
Děti, které jsou, byť jen svědkem domácího násilí, jsou podle organizace WHO obětí psychického násilí. Vykazují proto jisté známky traumatu. Tyto symptomy jsou podobné těm, co mají děti se syndromem CAN (Syndrom týraného, zneužívaného a zanedbávaného dítěte). Příznaky jsou známky nevyspání, nepozornost, apatie, smutek, zvýšená ostražitost, nebo agrese. Pokud dítě vykazuje dlouhodobě některé, nebo dokonce všechny z těchto příznaků, je na místě si s ním v soukromí promluvit.
Je důležité znát bezpečnostní plán takové situace. Musíte umět s dítětem vést rozhovor. Ideální je ujistit ho, že v žádném případě není jeho vina, co se děje. Stavění se do role zodpovědného je v tomto případě velmi časté. To vede k tomu, že se čtvrtina dětí zasažených domácím násilí snaží do aktu vměšovat. Od toho je musíte odradit. Zároveň nezpochybňujete nic, co vám říká a oceňte, že se svěřil.
Dítě musí být především v bezpečí. Proto se ho zeptejte, zda nemá nějakého kamaráda, nebo prarodiče, u kterých se cítí dobře a mohl by tam pár dní zůstat. Zjistěte si kontakty na příslušné organizace, které se řešením problému domácího násilí zabývají. Jendou z nich je například organizace ROSA, která se zabývá poradenstvím pro zasažené ženy.
Na místě je určitě také rozhovor s rodiči. Není dobré zvát si do školy oba najednou. Ideální je napřed mluvit s tím, koho dítě označuje jako poškozeného. Je potřeba vysvětlit celou situaci a nabídnout pomoc. Tou může být například aplikace Bright Sky, která je navržená pro oběti domácího násilí. Ujistěte poškozeného rodiče, že je mnoho způsobů, jak na tuto situaci reagovat a že mu můžete pomoci.
Další organizace, které mohou pomoci, jsou k nalezení na stránkách Ministerstva vnitra.