Povinná četba – strašák mnoha maturantů, který, jakožto součást „zkoušky dospělosti“, čeká většinu z nich. V tomto článku si ukážeme, jak si „prokousávání“ seznamem povinné literatury zpříjemnit a přizpůsobit pro potřeby maturitní zkoušky.
Obsah > rozsah
Při výběru titulů se řiďte raději tím, jaké žánry a témata vás zajímají, než počtem stránek. Rozsáhlou knihu, která vás zaujme, přečtete ve výsledku rychleji, než knížku o pár stránkách, do které se budete muset nutit jen „abyste to už měli za sebou“. O knize, která se vám líbila, pro vás navíc bude při samotné zkoušce jednodušší mluvit.
Dvě mouchy jednou ranou
Líbil se vám styl spisovatele, jehož titul jste už v rámci příprav na maturitu přečetli? Zařaďte do svého seznamu literatury i další jeho díla! Máte-li tu možnost (každá škola si pravidla pro sestavování seznamu povinné literatury určuje sama), je to ideální příležitost poznat tvorbu daného autora více do hloubky, což u ústní zkoušky rozhodně není k zahození, naopak! Navíc si tak ušetříte jméno jiného autora, které byste jinak museli nosit v hlavě, což v maturitním ročníku jistě oceníte!
Co není v hlavě, musí být na papíře
Dělejte si v průběhu čtení poznámky o nejdůležitějších zvratech v příběhu a charakteru postav (a jeho případném vývoji). Po dočtení knihy si pak poznamenejte váš celkový dojem z ní. Hlavním smyslem těchto poznámek je, aby vám pomohly se na knížku rozpomenout, není tedy nutné a ani vhodné psát si je stylem čtenářského deníku – vsaďte raději na své autentické vyjádření, jako kdybyste o knížce vyprávěli svým kamarádům.
Jak na divadelní hry
Máte v maturitním seznamu drama a nevíte si s ním rady? Čtení samotného „scénáře“ bez znalosti divadelní hry není příliš záživné, vsadit jen na divadelní zpracování se ovšem také nevyplácí (můžete tak přijít například o důležité scénické poznámky). Zkuste spojit obojí dohromady a zahrát si na nápovědní budku – pusťte si záznam divadelní hry a čtěte si přitom „scénář“ spolu s herci. Nejen, že tak ušetříte před maturitou tak drahocenný čas, můžete se navíc mnohdy dobře pobavit nad tím, jak herci občas repliky oproti originálu pozměňují.
Knížka místo podcastů
Je pro vás čtení náročnější disciplínou? Vyzkoušejte pro zpestření mluvené slovo! Dejte ovšem při výběru audioknihy pozor, aby se skutečně jednalo o originální znění díla a ne jeho přepracování! Dalším úskalím tohoto způsobu „čtení“ je také snadná ztráta pozornosti – zapomeňte na scrollování Instagramem! Místo toho si u poslechu zkuste třeba přeskládat skřín nebo si vyjít na procházku.
I pokud se rozhodnete pro audioknihu, je dobré mít povědomí o tom, jak daná kniha vypadá v tištěné podobě – zda je tlustá, či tenká, zda je příběh dělen na kapitoly (případně na kolik) atd. Zkuste proto na jedné ze svých procházek se sluchátky navštívit knihovnu a knížku si alespoň pořádně prohlédnout.
Možnost výběru
Nebojte se přečíst víc knížek, než k maturitě potřebujete. Budete pak mít z čeho vybírat, pokud vám nějaká kniha „nesedne“, a budete si takovou knihu moci ze svého maturitního seznamu dovolit vypustit.
Maturitní četba může na první pohled vypadat náročně, pokud ošem začnete včas a postavíte se k ní zodpovědně, není se čeho bát!