Mnoho lidí si cestování spojuje s velkým množstvím vynaložených financí a raději se vydává na výlety pouze po Česku a okolí. Letecká doprava už ale zdaleka nepatří mezi drahé prostředky, ba naopak, výjimkou nejsou ani letenky za sto korun. Navíc existuje mnoho možností, jak cestovat naprosto zdarma. Většinu má na svědomí Evropská Unie.
Když se řekne Erasmus, téměř každý si vybaví vysokoškolské studium a nejméně půlroční pobyt v zahraničí. Tak tomu ale není, Erasmů je mnoho druhů a jsou dostupné i lidem, kteří nestudují. Kdokoliv po dovršení třinácti let může vyjet na výměny mládeže a tréninkové kurzy v zahraničí. Projekty se konají po celé Evropské unii a jejích zámořských územích, na Balkáně, v Africe a zemích bývalého Sovětského svazu.
Výměny mládeže jsou určené pro lidi od třinácti do třiceti let. Mívají jednodušší téma než tréninkové kurzy a jejich účelem je mezikulturní poznání. Na tomto typu projektů je většinou více volného času. Tréninkové kurzy mají specifičtější odborné téma a jejich program je více časově náročný a pro účast je potřeba jistá orientace v dané problematice. Účastníci bývají zpravidla starší dvaceti let. Tréninkové kurzy nemají stanovenou horní věkovou hranici.
Jak vypadá běžný den na projektu Erasmus plus? Program si organizátoři stanovují podle sebe, a tak je to všude jiné. Někde je nástup na program v devět ráno, jinde v jedenáct. Některá organizace vám dá celé odpoledne volno a jiná chce, ať se i po obědě účastníte pár hodin dalšího vzdělávacího programu. Všude přesto platí pravidlo, že veškeré aktivity v rámci projektu jsou prováděny pomocí neformálního způsobu vzdělávání. Účastníte se tak během dne zajímavých workshopů, prezentací, improvizovaných divadel nebo třeba tvoříte umění.
„Projekty Erasmus plus doporučují naprosto všem, protože vůbec nezáleží, jestli vám je třináct nebo čtyřicet let. Pokud má člověk dobrodružnou duši, projekty si zamiluje a určitě to neskončí u jednoho. Já sama jsem se ve třinácti letech na svém prvním projektu naučila tolik jako za rok ve škole. Je to věc, která se člověku zapíše do paměti a bude mu připadat jako by to byla droga, kterou potřebuje alespoň jedenkrát měsíčně. No, a hlavně je to zdarma, takže se nikdo nemusí v ničem omezovat,“ vyjádřila se vicemiss Česka Sarah Horáková.
Aneta Havránková: Tvrzení Sarah Horákové mohu za redakci jen potvrdit. Osobně jsem se zúčastnila více než dvaceti projektů v Polsku, Turecku, Lotyšsku, Itálii, ale i v Karibiku, na Azorech nebo v Maroku. Díky Erasmu mám stovky přátel po celém světě, zdokonalila jsem si angličtinu a procestovala kus světa. Výměn mládeže i tréninkových kurzů se navíc většinou účastní velmi motivovaní lidé, kteří rozšíří vaše obzory a otevřou vám vrátka ke studiu, stážím a práci po celém světě.
Jak je možné, že je to vše zdarma? Veškeré projekty jsou financované z budgetů Evropské Unie. Účastníkům je tak plně hrazena doprava, strava i ubytování. S sebou jsou tak potřeba pouze peníze, které budete chtít utratit ve svém volném čase. Za mě přesto doporučuji jezdit na projekty spíše na Balkán nebo třeba do Turecka. Všechny země totiž mají stejný rozpočet, a tak v Norsku nebo na Islandu vás ubytují v hostelech či na internátech a ve východní Evropě většinou v luxusních hotelech. Erasmy také často bývají jedna obrovská party a kupovat si pivka ve Skandinávii se vám pěkně prodraží.
Říkáte si asi, jak se na projekty dostanete? Úplně jednoduše, nejvíce z nich sdílí organizace ve facebookové skupině Youth Projects Czech Republic. Další pak najdete na webových stránkách Evropského centra mládeže v Břeclavi (EYCB), neziskové organizace Brno for Youth nebo třeba na stránkách Objektivní Evropy. Některé organizace žádají o motivační dopisy, na základě kterých si pak vybírají účastníky. Většina to ale dělá tak, že kdo dřív přijde, ten dřív jede.