Na základě vyhodnocení pilotního testování na školách v městské části Praha 9 bude metropole požadovat větší autonomii pro zřizovatele škol při testování dětí. Zastupitelstvo přijalo usnesení, ve kterém pověřuje pražské radní, aby vyzvali vládu k zajištění změny v procesu testování studentů škol na území hlavního města. Školy by díky tomu na základě pokynu zřizovatele měly získat větší svobodu ve volbě druhu a způsobu testování svých žáků s ohledem na reálnou validitu forem testování, nejen podle nejnižší ceny a harmonogramu dodávek tak, jak je poptává vláda. Zároveň se dle radního pro školství Víta Šimrala ukázalo jako dobrá varianta testování v domácím prostředí, protože je důležité maximálně ochránit pedagogické pracovníky, aby nepřišli do kontaktu s nakaženými.
„Našimi dalšími kroky bude rozšiřování toho pilotu a to nejenom na území jiných městských částí v Praze, kde bychom zkusili otestovat školy, které se nachází v trochu jiných podmínkách, než ty dosud zapojené, tzn. ty, které se třeba liší počtem žáků nebo lokalitou, nebo jiné typy škol jako střední a speciální, abychom tím pokryli ještě větší demografický prostor,“ řekl na tiskové konferenci Vít Šimral. V současné době se jedná také o vyzkoušení jiných typů testů než antigenních ze slin, aby se mohlo vyhodnotit, které jsou přesnější. Vždy by měly být ale neinvazivní, aby byly použitelné pro všechny věkové skupiny. Jak uvedl místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík, PCR testy jsou sice přesnější, ale ekonomicky nákladnější, proto se příští týden bude testovat oběma typy a výsledky se následně vyhodnotí.
„Pilotní testování v Praze 9 jsme uskutečnili v MŠ Veltruská a ZŠ Litvínovská. V mateřské škole bylo osloveno 140 dětí a šestnáct zaměstnanců. Své děti odmítlo testovat 29 rodičů, s testem souhlasilo 111. Odevzdání testu bylo dobrovolné, 87 odevzdaných testů bylo negativních, 24 testů rodiče neodevzdali. Na základní škole v 1. a 2. třídách bylo osloveno 108 rodičů žáků, testy odmítli čtyři. 98 testů bylo negativních a šest testů nebylo odevzdáno,” dodává Zdeněk Davídek, radní pro oblast školství Prahy 9.
Zásadním bodem má být i co nejrychlejší očkování pedagogických i nepedagogických pracovníků ve školách ještě před jejich otevřením.
„Požadavek naočkovat před otevřením pedagogické i nepedagogické pracovníky je pro mne osobně zásadní hranice bezpečnosti při otevírání škol. Vláda by rozhodně měla tuto skupinu v očkovacím plánu brát v potaz, protože právě učitelé jsou také jistým způsobem v první linii boje s koronavirem,“ doplňuje Mariana Čapková, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP.