Stejně jako v minulých letech, i letos se v útrobách Strahovského stadionu koná Festival Paměti národa. Tématem festivalu je politika, společnost historie a zejména příběhy. Na jižní tribunu opět zavítají zajímaví hosté, kteří se těmto tématům věnují. Program je každoročně pestrý a nabitý, následující článek podtrhuje ty nejzajímavější akce, které rozhodně nesmíte propásnout.
Proč Strahov?
O vybudování centra Paměti národa usiluje organizace Post Bellum již více než deset let. Nejprve se chtěla Paměť národa usídlit ve Werichově vile, nicméně se nepodařilo domluvit pronájem, a tak se pomyslné sídlo muselo přemístit z Kampy na Strahov, kde hlavní město plánuje postavit kulturní a edukativní hub. Paměti národa případně již zmíněná jižní tribuna. Než se ale rozsáhlá rekonstrukce realizuje, plánuje zde Post Bellum pořádat nejrůznější projekce, výstavy, historické procházky a další zajímavý kulturní program.
Dokumentární cyklus Ponížení
Srpnový program festivalu se bude věnovat především novinářům a médiím. Zahájen bude promítáním dvou snímků týkajících se normalizace. Oba dokumenty jsou postaveny na autentických vzpomínkách pamětníků a dobových materiálech.
První snímek s názvem Ponížení diváci se bude věnovat osudům lidí, kteří podepsali Antichartu, čímž se zapojili do boje proti disidentům. Co je k podepsání anticharty vedlo a proč ji vůbec podepisovali, když měli odpor k tehdejšímu režimu? Právě na tyto otázky odpoví Ponížení diváci.
Druhý dokument, který bude v rámci večera uveden, nese název Hlídací psi demokracie. Zaznamenává výpovědi novinářů, kteří publikovali před sametovou revolucí, a to hlavně do komunistických médií. Uvedení publicisté v dnešní době stále pracují. Dokument se zaměřuje především na to, jak se redaktoři vyrovnávali s tím, že dříve ,,sloužili straně“, byť jen skrze své texty (někdy jsou ale právě média ty z nejdůležitějžitějších bodů totalismu) .
Na dokumenty navazuje moderovaná debata.
Promítání se uskuteční ve čtvrtek 17. srpna.
Historické komentované procházky po Strahovském stadionu.
Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, Strahovský stadion má skutečně bohatou historii. Konaly se tu první všesokolské slety, vojenská přehlídka k Hitlerovým narozeninám, v době socialismu spartakiády. Po revoluci zde odsloužil mši papež Jan Pavel II. a zahráli si tu světoznámí Rolling Stones. Stadion je kulturní památkou, ale nyní hledá svou novou identitu.
Komentované prohlídky se konají hned několikrát, ale je nutné zaplatit vstupné předem na GoOut. Po skončení procházky je možné shlédnout sestřih Emigranti z archivu Post Bellum.
Součástí festivalu jsou také projekce filmů věnované hrdinům 20. a 21. století, kteří svůj život zasvětili boji za svobodu. Proto nesmí chybět ani projekce dánského koprodukčního snímku z minulého roku, Kuciak: vražda novináře.
Jaké pozadí měla chladnokrevná vražda slovenského investigativního novináře, Jána Kuciaka a jeho snoubenky? (Proč) museli zemřít? Dánský koprodukční dokument rozplétá nitky (nejen) slovenské mafie z významné zahraniční perspektivy. Diváci uvidí dosud nezveřejněné záběry, autentické rozhovory s rodiči obou snoubenců a málo známé informace. Díky získaným informacím a výpovědím vrhá dokument na celou kauzu zcela nové světlo.
Promítání se uskuteční v sobotu 19. srpna od 19 hodin. Vstupenky je nutné rezervovat na GoOut.
Pro bližší informace týkající se festivalu doporučujeme navštívit webové stránky Paměti národa.
Zdroj úvodní fotografie: Paměť národa