Devátý ročník festivalu Open house Praha, známý také jako festival otevřených budov, odstartuje již příští týden. Díky akci můžete zdarma navštívit více než sto – za všech okolností nepřístupných – budov, domů a prostor po celé Praze. Kam všude se budete moci jít podívat, jaká bude náplň doprovodného programu a jak se do projektu můžete zapojit se dozvíte v následujícím článku.
Open house je světový festival, který se v Česku uskutečnil poprvé v roce 2015. Od té doby se stal jednou z nejprestižnějších kulturních akcí v Praze zaměřených na architekturu. Aktuálně mezinárodní síť Open House Worldwide pořádá Open house festivaly ve více než 50 městech na 6 světadílech.
Návštěvníci letošního ročníku budou mít na výběr z celkem 109 prostor. Nabídka je opravdu pestrá, její součástí jsou moderní kancelářské budovy, technické památky, ale i historické paláce. Kompletní seznam budov lze nalézt na oficiálních webových stránkách festivalu, kde si je možné objekty filtrovat podle různých kritérií. Odkaz na seznam naleznete zde. O víkendu, kdy proběhne hlavní část festivalu, bude na webových stránkách fungovat i festivalový chat, kde spolu mohou návštěvníci sdílet dojmy anebo tipy, jak si prohlídku konkrétních míst zlepšit.
Festival (resp. jeho doprovodný program) začne v pondělí 15. května a trvat bude po celý týden. Doprovodný program je skutečně bohatý: přednášky, prohlídky, diskuse, komentované procházky, aktivity pro děti (viz Program pro děti) a spousta dalšího. Odborný výklad (komentované prohlídky) k některým z budov poskytnou i sami architekti, kteří se na realizaci staveb podíleli. Open House vyvrcholí o víkendu 19.-21. května, kdy se otevřou dveře normálně nepřístupných budov.
Od pondělí 15. května je možné navštívit festivalové infocentrum, které bude v prostorách Nové scény Národního divadla (Národní 1393, Praha 1, vstup z piazzetty), kde budou organizátoři k dispozici po celý týden konání festivalu. Organizátoři zodpoví jakékoli dotazy, v infocentru je také možné si zakoupit festivalový merch nebo průvodce festivalem, a tím festival podpořit.
I letos je pro návštěvníky připraven festivalový průvodce s přehledem všech staveb, který si lze objednat na eshopu festivalu. K dispozici je tištěná, ale i digitální PDF verze. Průvodce obsahuje kompletní informace o všech přístupných budovách, a to včetně map, tipů na tematické okruhy a speciální anglickou přílohu, která je primárně určená cizincům, kteří žijí v Praze. Zakoupení průvodce je jedním ze způsobů, jak podpořit přípravu dalšího ročníku festivalu Open house.
Dalším způsobem, jak chod festivalu podpořit je přihlásit se do dobrovolnického klubu. Přihlášky organizátoři přijímají během celého roku, ale i v průběhu samotného festivalu. Další informace a registrační formulář naleznete na webových stránkách v sekci Zapojte se.
Budovy jsou přístupné po celý víkend, většina z nich je otevřena od 10 do 18 hodin, prohlídky probíhají průběžně po celý den. Je ale dobré si najít konkrétnější informace, které naleznete u popisu konkrétních objektů. Vstupné do všech budov je zdarma, není třeba se registrovat. Výjimkou je Hotel Intercontinental, kde aktuálně probíhají opravné práce. Část staveb je možné navštívit volně, procházet si je můžete sami, vlastním tempem.
,,Koncept Open House je postaven na myšlence dát všem lidem příležitost poznávat své město a posilovat vztah k jeho budovám a veřejnému prostoru. Architektura má vliv na kvalitu našeho života a Open House tím, že probouzí v lidech zájem o příběhy budov a architekturu, vybízí obyvatele měst k debatě nad tématy spojenými s jejich rozvojem.‘‘ -Open house Praha, oficiální stránky
Festivaly ze sítě Open house worldwide mají vybízet k debatě nad městy, ve kterých žijeme, a která by měla být přístupná všem. Právě to je jedním z důvodů, proč jsou všechny Open House festivaly zdarma. Podpořit projekt můžete již zmíněnou koupí knížky dobrovolnictvím v rámci festivalu či zasláním symbolického ,,vstupného‘‘ přes platební bránu na Darujme.cz.
Jak už bylo řečeno, hlavní myšlenkou festivalu je, aby architektura byla dostupná všem. Proto Open house i v rámci letošního ročníku nabídne speciální prohlídky pro osoby s různými zdravotními postiženími. Zajištěné bude tlumočení do českého znakového jazyka, simultánní přepis, haptické plány, 3D modely a popisy tras pro nevidomé. Termíny prohlídek pro hendikepované naleznete v sekci Festival bez bariér nebo také u detailu jednotlivých budov na webu.
Zdroj úvodního obrázku: Instagram @jan_sramek_kolouch