Obnovitelné zdroje energie jistě přináší spousty pozitiv, mají však i negativní stránku. Jednou z nich je i letošní předpověď pro Kalifornii. Podle amerického Úřadu pro energii a informace (EIA) by sucho mohlo zapříčinit snížení produkce vodní elektřiny zhruba na polovinu.
Zhoršení kvality ovzduší, zvýšení účtu za energie. To všechno může potkat tamní obyvatele po výpadku vodních elektráren kvůli pokusu státu nahradit výpadek dražším a méně ekologickým zemním plynem.
Podle dostupných informací se již nyní téměř 60 procent Kalifornie potýká s extrémním nebo vysokým
stupněm sucha. Problémy Kalifornie s nedostatkem vody vznikly kvůli nezvykle malé sněhové pokrývce, která v období tání plnila vodní nádrže. Na začátku dubna, kdy sněhová pokrývka obvykle dosahuje svého maxima, byla o 40 % nižší, než bylo běžné za posledních 30 let. Prvních několik měsíců letošního roku bylo vůbec nejsušších za posledních 100 let.
Příliš proto nepřekvapí, že již na začátku května vykazovaly kriticky nízkou hladinu dvě nejdůležitější
kalifornské vodní nádrže (jezero Shasta a jezero Oroville). V horkém a suchém létě lze přitom očekávat další zhoršení.
Vodní energie přitom patří v USA k významným zdrojům energie. Podle EIA pokrývá obvykle (za běžných podmínek) asi 15 procent výroby elektřiny v Kalifornii. EIA však očekává, že toto procento letos v létě klesne na pouhých osm procent.
USA se přitom do velké míry spoléhá na vodní energii jako čistý zdroj energie, pomocí něhož by se jim
mohlo podařit dosáhnout svých klimatických cílů. V roce 2021 se země spoléhala na vodní energii téměř z jedné třetiny své obnovitelné elektřiny. Bidenova administrativa si klade za cíl, aby do roku 2035 fungovala americká energetická síť zcela na energii bez uhlíkového znečištění.