„To chci k Vánocům!“ říkaly nadšeně děti při workshopu, na kterém se učily programovat tzv. Micro:bity. Pro neznalé – jde o malé, doslova kapesní počítače, které mají tvar placičky o velikosti 5 x 4 cm. Mimo jiné právě o tom, co žákům může přinést programování microbitů bylo i další setkání učitelů, organizované Elixírem do škol. Říkáte si, proč by vás aktivity Elixíru do škol měly zajímat?
„Naší hlavní aktivitou je už devět let kolegiální vzdělávání učitelů fyziky, chemie a nadšenců do digitálních technologií ve výuce napříč předměty, nejen tedy pro učitele informatiky. Umožňujeme jim výměnu zkušeností, přinášíme inspiraci i rozšíření znalostí,“ vysvětluje Petra Prošková, ředitelka organizace Elixír do škol. V Praze existuje už osm center Elixíru, po celé republice pak sedmatřicet plus jedenáct tzv. létajících, kde se učitelé scházejí nepravidelně. Pořádají se v nich setkání, workshopy a další vzdělávání pro učitele.
Podle Petra Naskeho, odborného garanta dalšího rozvoje sítě pražských center Elixíru, chce organizace přinést do pražského školství inovaci v podobě propojení nejen učitelů mezi sebou, ale i spolupráce škol a domů dětí a mládeže a středisek volného času.
V pondělí 28. února 2022 v podvečer proběhlo první setkání pedagogů ZŠ, SŠ a lektorů volnočasových aktivit „Učím/ chci učit v Praze – sdílení a inspirace“, organizované Elixírem v Magenta Experience Center. „Rádi jsme nabídli naše prostory, zázemí a techniku. Spolupráce probíhá už déle, pořádáme tu celý týden zdarma naše vlastní workshopy pro žáky a učitelům ze škol doporučujeme návazné společné akce s Elixírem jako další krok pro jejich vlastní rozvoj. Jednou měsíčně také společně připravujeme badatelské odpoledne s fyzikou hybridní formou, všechny učitele moc zveme“ popisuje Lucie Bartošová, která je v Magenta Experience Center (MEC) koordinátorkou všech akcí.
Zmíněné setkání Elixíru do škol určené pedagogům a i ta další, která budou každé poslední pondělí v měsíci s měsíční periodicitou následovat, bylo podpořeno v rámci velkého vzdělávacího projektu iKAP II – Inovace ve vzdělávání, který běží pod Pražským inovačním institutem a je zaměřený na podporu pražských škol. „My jsme rádi, že taková organizace je jedním ze čtyřiadvaceti hlavních partnerů projektu. Do českého školství přináší důležitou věc – vzájemnou podporu a inspiraci učitelům a jejich vzdělávání a propojování. Jsme moc rádi, že se aktivity Elixíru mohou i díky iKAP II - Inovace rozšiřovat, “ říká Petr Valenta, manažer projektu.
Propojování nejen učitelů
Jak už bylo řečeno, nezisková organizace Elixír do škol se snaží nejen o propojení učitelů fyziky, digitálních technologií a přírodních věd ve svých centrech, ale nově iniciovala takováto setkávání učitelů napříč centry, která mají podpořit spolupráci ze všech městských částí Prahy. Kromě pozvánek na zajímavé akce, tipy jak učit některá témata („informatika bez počítačů“), padla také výzva ke vzájemnému půjčování knih v centrech Elixíru do škol (schválně, nechcete už nějakou dlouho sehnat, nebo naopak půjčit ostatním, protože vás nadchla?). Účastníkům setkání také Jan Holeček představil vše, co třídám nabízí DDM v Praze 6. Ty nejmodernější technologie mohou žáci se svými učiteli ochutnat v tak zvané Kou-tech Lab. V DDM Prahy 6 vznikl také web Výletiště.cz – portál pro výlety, hry a naučné stezky. Přispět do něj můžete i vy, pokud jste učitel/ka, s vaší třídou nebo jen tak s přáteli. Za pozornost stojí i Pražský filmový kufr, festival pro mladé filmaře, v jehož rámci mohou žáci navštívit třeba workshop o tom, jak natočit film. A v poslední části viděli účastníci ukázku toho, jak se třída dětí může zábavnou formou naučit naprogramovat Micro:bit a vyrobit si tak třeba inteligentní květináč.
Co je v plánu a na co vás zveme?
Všechna pražská centra Elixíru do škol budou v letech 2022 a 2023 financována ze zmíněného projektu iKAP II – Inovace. „Od září plánujeme v rámci našich aktivit v iKAP II – Inovace otevřít v Praze další centra Elixíru, jedno z nich ve spolupráci s VŠCHT. Těšíme se také na spolupráci s dalšími středními školami,“ nastiňuje Petr Naske plány organizace.
Závěrem bychom vás rádi pozvali na velký festival Science on Stage, který proběhne v Praze 24. – 27. března 2022, živě v Clarion Congress Centru. Pokud se nebudete účastnit programu pro učitele, neváhejte a zajděte v sobotu 26. března na festivalový Open day.
Podklady ze setkání, které proběhlo 28. února 2022 (prezentace s tipy pro učitele a další) najdete ZDE, video záznam části akce bude také na této online myšlenkové mapě dostupný. Na další setkání pedagogů „Učím/ chci učit v Praze“, které se odehraje 28. března (ano, na Den učitelů) od 18 hod. v MEC se můžete už teď registrovat vyplněním první části formuláře na tomto linku.