Jaké dovednosti a schopnosti jsou důležité pro finanční zdraví? Nadace České spořitelny uspořádala v rámci Global Money Week přednáškové dopoledne s dobrovolníky Dne pro školu v coworkingovém centru Next Zone. Dvě stovky studentů si vyslechly hned 6 různorodých příběhů ze života od programátora, investora do startupů nebo právničky a dozvěděly se, jak je důležité postavit se k problémům čelem, mít zdravé sebevědomí nebo kriticky přemýšlet. Odborníky z programu Den pro školu můžete zdarma pozvat i do vaší školy!
„Na začátku kariéry jsem měl na starosti rizikový prodej byznysu s elektronickými knihami. Došlo mi, jak opatrně se musí k investicím přistupovat,“ zahájil své vystoupení podnikatel a investor do startupů Adam Blecha. Jeho vyprávěním se neslo téma ODPOVĚDNOSTI nejen k financím, ale i ke svým spolupracovníkům nebo investorům. Se studenty se podělil i o své zkušenosti s investováním do kryptoměn. Pokud chcete pozvat do hodiny někoho jako je Adam Blecha, podívejte se na dobrovolníky Dne pro školu z oboru financí.
Pro každého středoškoláka je maturita obrovským milníkem a business development manažerka Veronika Zahradníková nebyla výjimkou. Po pobytu v zahraničí se těšila, jak si maturitu z angličtiny užije, ale dvojka na vysvědčení jí zavřela dveře na vysněná práva. Pocit prohry jí však dodal sílu a motivaci začít se studiem jazyků, které jí hned v prvním ročníku otevřelo dveře na pracovní trh k úžasným příležitostem a kontaktům!
Druhý blok příběhů zahájila advokátka a mediátorka Pavlína Komedová. Apelovala na posluchače, aby se nestyděli při podepisování smlouvy ptát na to, co podepisují, protože má například tuto zkušenost: „Lidé se stydí ukázat nerozhodnost nebo neznalost. Když si někdo chce nechat poradit, často se setká s nepochopením a kritikou. Ale zeptat se opravdu není ostuda,” upozornila studenty Pavlína, která svým příběhem poukazovala na důležitost kritického myšlení.
Další přednášku zahájil dobrovolník s poměrně novým zaměstnáním. „Jak podle vás vypadá digitální nomád?” zeptal se studentů programátor Vojtěch Uhlíř, který využívá možnosti dnešní doby i svého povolání a občas se stane, že se na poradu připojí z Bali či Zanzibaru. Na svém příkladu vysvětlil posluchačům, že i když je kdekoliv na zeměkouli, nikdy nesmí zapomínat na spolupráci s ostatními členy týmu. „České školství podle mě klade moc důraz na individualismus, ale v životě potřebujete umět spolupracovat třeba i v mezinárodní prostředí,“ upozorňoval Vojtěch.
Zajímaly by příběhy z praxe i vaše studenty? Pozvěte si do hodiny dobrovolníka ze Dne pro školu. Na webu www.denproskolu.cz najdete komunitu tisícovky odborníků z nejrůznějších oborů od lékařů, právníků, IT odborníků, tlumočníků až po marketingové specialisty, novináře, vědce nebo řemeslníky. Program Den pro školu je pod záštitou MŠMT a pro školy je zdarma.
Foto: Jakub Jarolímek