Z více než 15 tisíc studentů postoupilo do dalšího kola Ekonomické olympiády celkem 1195 studentů z 339 středních škol. Krajská kola pátého ročníku odstartovala 16. března. Jejich součástí bude i doprovodný program v podobě on-line panelových diskuzí, které se uskuteční ve čtvrtek 18. března. Ty se zaměří na změnu stylu výuky ovlivněné pandemií koronaviru a také na aktuální téma udržitelnosti velkých firem. Soutěž organizuje Institut ekonomického vzdělávání (INEV).
Pandemie koronaviru změnila podobu letošní olympiády. Už na přelomu listopadu a prosince, kdy se konala celostátní část soutěže, proběhla soutěž v online prostředí a stejně tak tomu je i v případě krajského kola. Účastníci odpovídají na 25 uzavřených otázek z oblastí ekonomie a financí, na zodpovězení mají 40 minut. Do celostátního finále, které se uskuteční v červnu, postoupí 50 nejlepších studentů.
„Ekonomická olympiáda zpřístupňuje témata z oblastí ekonomie a financí mladým lidem, a tím se podílí na zvyšování finanční gramotnosti české společnosti. Snažíme se také motivovat školy, aby ve větší míře zaváděly tato témata do výuky, ideálně ve formě samostatných předmětů," řekla Martina Bacíková, zakladatelka a ředitelka Institutu ekonomického vzdělávání, který je organizátorem olympiády.
První diskusní panel, který doplní krajská kola, se věnuje udržitelnosti velkých firem.
"Jedná se o široké téma, které se promítá do mnoha aspektů našich životů. Velmi diskutované je i na půdě velkých společností. Cílem panelu je najít odpovědi na otázky týkající se budoucího vývoje organizací z pohledu udržitelnosti a jejich vlivu na další generace. A to nejen v kontextu životního prostředí, růstu sociálních výdajů, stárnoucí populace, ale také zahraniční politiky či využívání levné pracovní síly," upřesnila Bacíková.
V panelu k tomuto tématu se zapojí zástupci Komerční banky, České asociace pojišťoven, PwC Česká republika či společnosti Kooperativa. Jedním z diskutovaných témat bude, jak současná situace změnila vize a plány společností právě v oblastech životního prostředí, vědy či vzdělání.
V druhé panelové diskuzi na účastníky čeká téma vlivu pandemie na formu a styl výuky. Zapojí se zástupci Vysoké školy finanční a správní, Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Diskutující se zaměří na inovace spojené s on-line výukou nebo na budoucnost on-line vzdělávání.
Oba diskuzní panely budou zdarma přístupné široké veřejnosti on-line na YouTube kanále INEV.
Jedním z partnerů Ekonomické olympiády je Česká národní banka, která vyhlašuje v rámci tohoto projektu již pátý ročník soutěže o "Cenu ČNB". Semifinalisté Ekonomické olympiády shrnou své myšlenky v krátkém video příspěvku na téma "Stanou se digitální měny centrálních bank brzy alternativou k hotovosti?". Autor vítězného příspěvku stráví den v České národní bance, kde se bude moci setkat se členy bankovní rady. Výsledné pořadí soutěže, bude určeno sloučením výsledků veřejného hlasování a hodnocením odborné poroty ČNB. Vítěz ceny bude oznámen během finále Ekonomické olympiády 9. června.
1. panelová diskuze na téma Udržitelnosti velkých firem proběhne ve čtvrtek 18. března 2021 od 9:30 do 10:50 na tomto streamu>>
Druhá část panelové diskuse k tématu „Jak změnila pandemie styl výuky?“ se odehraje ve čtvrtek 18. března 2021 od 11:10 do 12:30 na tomto streamu>>