Chtěli jste vyjet do Anglie za studiem, ale váš ročník už to před Brexitem nestihl? Neztrácejte naděje! Jako občané Evropské Unie máte stále mnoho možností dostupného zahraničního studia jak v rámci EU, tak mimo ni. Studium v zahraničí je mezi českými studenty velmi populární a není se čemu divit. Je to skvělý způsob, jak si procvičit cizí jazyk a získat nejen kvalitní vzdělání, ale i zahraniční zkušenosti a mezikulturní porozumění. Zahraniční vzdělání je také ceněno mnoha místními zaměstnavateli.
Anglie po Brexitu
Spojené království bylo až do roku 2020 jednou z nejoblíbenějších destinací pro vysokoškolské studium díky vysoké úrovni vzdělávání a výhodným podmínkám půjček na školné. Po brexitu byly tyto výhody pro studenty z EU zrušeny a vešly v platnost stejné podmínky, jaké platí pro občany třetích zemí, tj. plná platba školného. Pro bakalářské studium tato částka běžně přesahuje 1 milion korun.
Studium zdarma
Studium v zahraničí a v angličtině je ale stále možné, státy jako je Rakousko, Německo, Finsko, Dánsko, Švédsko a Norsko nabízí čechům možnost bakalářského studia v angličtině zcela bez školného a vyžadují pouze administrativní poplatky. Ty se pohybují v řádech stovek eur a mohou být často sponzorovány či sníženy z důvodu akademických výsledků či finančních dispozic rodiny.
Snížené školné
Kromě studia zdarma jsou zde také možnosti studia za dostupné školné či mírně vyšší poplatky. Jedná se např. o Irsko, Belgii, Holandsko, Slovinsko či Island kde mají občané EU nárok na snížené školné a poplatky. Navíc je často možné získat stipendium, jen je nutné začít plánovat s větším předstihem.
Podmínky přijetí
Jako občanu*občance EU vám navíc stačí maturitní vysvědčení, doložení jazykové úrovně a motivační dopis či vstupní zkouška, a to s ohledem na výběr univerzity a oboru. Poté už se jen sbalit a vydat se za dobrodružstvím!
Autorkou článku je Eva Chalupová