Na 8. duben každoročně připadá Mezinárodní den Romů. V České republice se slaví od roku 2001 a jeho cílem je oslava romské kultury a šíření povědomí o problémech, kterým musí Romové v naší společnosti čelit.
Tradice oslav mezinárodního dne sahá až do roku 1971. Tehdy byla založena organizace Mezinárodní romská unie, která se zasazuje o práva Romů, a jejíž delegáti na svém prvním sjezdu ustavili podobu romské vlajky a romské mezinárodní hymny. Ve stejném roce bylo také slovo Rom uznáno za preferované označení příslušníků etnika.
MŠMT Mezinárodní den Romů vnímá jako příležitost seznámit studenty s romskou historií, tradicemi či současnou literární a hudební tvorbou. „Poznávat různorodou kulturu včetně té romské je přínosné pro všechny děti. Společné zážitky a vzdělávání dětí z majority i minorit pomáhá vzájemnému porozumění,“ říká vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková.
Díky spolupráci MŠMT a Národního pedagogického institutu vznikla publikace obsahující metodické listy, tipy na aktivity v různých vzdělávacích oborech či anotované odkazy s materiály ke stažení. V dokumentu naleznete také nabídku Muzea romské kultury či nevládní neziskové organizace KHER zaměřující se na podporu romské literatury. Celý dokument naleznete zdarma ke stažení zde.
Podle Jana Mušuty, ředitele odboru řízení regionálního školství MŠMT, mohou materiály učitelé využít jako inspiraci pro výuku dějepisu, výchovy k občanství, zeměpisu, českého jazyka a literatury a v průřezových tématech v oblasti člověk a jeho svět, člověk a společnost, umění a kultura. „Tematika jako součást interkulturního vzdělávání a výchovy ke vzájemnému respektu a toleranci nemusí být spojena jen s určitým oborovým obsahem. Může přesahovat do kultury školy jako celku a přispívat k utváření postojů a hodnot majících dopad na atmosféru ve škole,“ říká Jan Mušuta.
Zdroj: TZ MŠMT
Zdroj obrázku: Victeezy.com