Univerzita Karlova společně s Vysokou školou ekonomickou zahájily nový přípravný kurz na testy EPSO, které jsou podmínkou pro zahájení kariéry v Evropské unii.
Počet Čechů pracujících v institucích Evropské unie je dlouhodobě nízký. Jednou z nezbytných cest k jeho navýšení je zajištění vyšší úspěšnosti v přijímacím řízení, které pořádá Evropský úřad pro výběr personálu (EPSO).
Nový kurz obou pražských vysokých škol studenty seznámí s kariérními možnostmi, které orgány a instituce EU nabízí. Předmět je zaměřen především na vysokoškolské absolventy, popř. studenty posledních ročníků bakalářských a magisterských programů, kteří mají zájem o práci v evropských institucích.
Inovativní kurz je založen na simulaci jednotlivých fází výběrového řízení a studentům budou představeny metody jeho úspěšného zvládnutí. Účastníkům bude také poskytnuta zpětná vazba.
Studenti si v rámci kurzu mimo jiné osvojí znalosti o služebním řádu evropských institucí, právním postavení úředníků EU a jejich kariérních příležitostech. Kurz je zaměřen především na vstupní testy, které uchazeči vypracovávají na počítačích (computer besed test - CBT) a hodnotící centrum (assesment centre).
Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková vnímá podporu studentů v cestě za vysněnou prací jako součást úkolu univerzit. "Vzděláváme generace lidí, kteří posunou a využijí nabyté znalosti ke zlepšování stavu naší společnosti. Získat post v úřadech EU je skvělou příležitostí, jak své vysokoškolské znalosti uplatnit,“ uvedla Králíčková.
Možnosti uplatnění v evropských institucích jsou skutečně široké. Jednotlivé orgány EU tvoří dohromady až 60 000 pracovních míst. Nejedná se přitom pouze o Radu EU, Komisi či Evropský parlament. Uplatnění nabízí také orgány zaměřené na určité oblasti, mezi které patří Účetní dvůr, Výbor regionů či Evropská služba pro vnější činnost.
Uplatnění však nenabízí pouze Brusel či Lucemburk, kde pracuje většina zaměstnanců EU. Pracovní místa jsou také v jednotlivých členských státech, a to konkrétně v místních zastoupeních Evropské komise a kanceláře Evropského parlamentu. Uplatnění lze najít také v jedné ze 48 agentur specializujících se na určité oblasti, jejichž sídla se nacházejí po celé EU. Jednou z nich je i Evropská agentura pro kosmický program, která sídlí v Praze.