Pokud by měl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar poradit mladé generaci, co v životě dělat, byla by to možnost vyzkoušet si všechno možné a dát si čas na rozmyšlenou. Sám o sobě tvrdí, že je kluk, který měl v životě štěstí, protože se mohl věnovat jen tomu, co ho baví a vyzkoušet hodně zajímavých věcí. Je důležité umět nahlížet do různých světů i mít s nimi praktickou zkušenost, řekl v rozhovoru pro studentské zpravodajství Presloviny.
„Dělat věci, co vás baví, protože je budete dělat dobře a dostatečně se jim věnovat. Dělat věci, které vás dělají šťastným a jsou pro vás smysluplné a ničemu se neuzavírat,“ poradil Špicar mladým lidem, kteří nevědí, pro jaké povolání se mají rozhodnout. Připomenul také krédo knížecího rodu Schwarzenbergů: Nic vyžadovati, nic odmítati. Vystihuje prý i jeho přístup k práci.
Špicar, který prošel řadou zaměstnání, v současnosti podniká, tvrdí ale, že se za pracovními příležitostmi nedere. Když si však někdo všimne, že něco dělá dobře, protože ho to baví, a nabídne mu jinou pracovní příležitost, není podle svých slov zase tak skromný, aby to nechtěl vyzkoušet a dokázat si, že na to má.
„Když děláte něco konkrétního, tak zkušenost z ostatních světů vám práci velmi usnadňuje a umožňuje vám být v práci opravdu úspěšný. Protože máte pochopení pro ostatní, se kterými musíte spolupracovat,“ vysvětlil svůj přístup. Pokud se podle svých slov nějaké činnosti věnoval, dělal ji, jak nejlépe dovedl. Aby měl dobrý pocit z toho, že dává smysl.
Osobnost člověka pomáhá utvářet vše, s čím se v životě setkává. Špicara nejvíce ovlivnilo, kde se narodil, co vystudoval, kde a s kým se v životě potkal. V posledních letech to pak byla pracovní prostředí, kterými si prošel. Kariéru začínal ve státní správě na Úřadu vlády jako náměstek místopředsedy vlády pro ekonomiku, poté působil ve výrobním podniku ŠkodaAuto, což zpětně hodnotí jako obrovskou školu. Pracoval také jako výkonný ředitel pro prestižní americký think-tank Aspen Institute. „Sen, o němž jsem si nikdy nedokázal představit, že by se mi mohl splnit, proto jsem o tom o něm ani nesnil,“ poznamenal o něm.
V současnosti má vlastní firmu, která ho naplňuje. Možná i díky tomu, že mu k ní pomáhají „všechny světy“, jimiž si prošel. „Hrozně to oceňuji, protože to v našem prostředí není úplně běžné. Často se stává, že začnete pracovat jako státní úředník a odejdete do důchodu jako státní úředník. Nebo začnete jako manažer a skončíte jako manažer. To je velký rozdíl v přístupu evropského kontinentálního světa oproti tomu anglosaskému, kde lidé těmi světy velmi plynule procházejí,“ uvedl.
Na svém životě by Špicar podle svých slov neměnil vůbec nic. Nikoliv proto, že by se mu vždy vše dařilo a nedělal chyby, ale proto, že jej formovaly pozitivní i negativní zkušenosti. Pochopil také, že se člověk právě ze svých proher naučí nejvíce. „Když vám jde vše lehce, tak se toho moc nenaučíte – o sobě, ostatních ani o světě jako takovém. Z průšvihů a proher se můžete naučit opravdu hodně. Zpětně, přestože jsem v minulosti problémy procházel a nelíbilo se mi to, jsem za ně hodně vděčný, protože si myslím, že mě výrazně posunuly dál,“ konstatoval.
zdroj: video rozhovor pro studentské zpravodajství Presloviny