Veronika Haissingerová působí v Centru pro přenos poznatků a technologií na UK a věnuje se také kariérové poradenství a podpoře podnikavosti. Poslednímu tématu mimo jiné i v rámci projektu iKAP II - Inovace ve vzdělávání, který běží pod Pražským inovačním institutem. S kolegy také připravuje podcasty a workshopy nazvané Z lavice do akce! A 28. listopadu 2022 chystá tým projektu iKAP II konferenci nazvanou „Podnikavost ve škole – Dejme žákům důvěru“. Zeptali jsme se na podrobnosti.
Co je vlastně podnikavost a proč bychom jí měli věnovat pozornost?
Podnikavost je soubor schopností a dovedností jako je například proaktivita, iniciativa, kreativita, zdravé riskování, které mladý člověk umí využívat. Jde o umění zdravě využívat příležitosti a nápady a vytvářet z nich hodnoty pro sebe a ostatní.
Jedná se také i o schopnost se vyrovnat s neúspěchem, ke kterému se pak mladý člověk umí postavit a snaží se ho i vyřešit. Jedná se o jednu ze základních kompetencí, která z hlediska Evropské unie má být podporována už od raného věku. Mladí lidé by se měli naučit znát sami sebe, poznávat své slabé a silné stránky a ty se snažit rozvíjet a posilovat. V neposlední řadě do toho zapadá povědomí o etických zásadách, sociální a udržitelné odpovědnosti.
Podnikavost je velmi důležitá pro život mladých lidí v dnešním světě, kdy se zaměstnání a pracovní pozice vývojem nových technologií neustále mění.
V pondělí 28. listopadu 2022 se v rámci projektu iKAP II – Inovace ve vzdělávání uskuteční na Smíchovské střední průmyslové škole konference nazvaná „Podnikavost ve škole – dejme žákům důvěru!“. Co se na ní bude dít? A proč by se na ní měli učitelé či ředitelé pražských škol měli přijít podívat?
Na konferenci nám představí především studenti ze Smíchovské střední své projekty, které budují v rámci školy a ve kterých mají naprostou důvěru od vedení. Jak zdůrazňuje i ředitel Smíchovské střední Radko Sáblík - dejte hlavně žákům důvěru a nechte je tvořit. Konference je rozdělena do dvou částí – takové více teoretické, kde se budou sdílet příklady dobré praxe žáků a koncept a filozofii vzdělávání představí ředitel Sáblík. Další část bude workshopová zaměřuje se na projekty související s podporou podnikavosti, s využitím nových technologií a týkající se kyberbezpečnosti. Více informací najdou zájemci v události na Facebooku a zaregistrovat se mohou přes kalendář na Praze školské.
Bude konference zajímavá i pro žáky a studenty?
Myslím, že ano. Mohou se inspirovat u studentů Smíchovské, dodat si odvahu pro usutečnění svých vlastních nápadů nebo plánů a třeba k oslovení své školy – aby jejich záměry podpořila. Učitelé mohou vzít svou třídu, aby se inspirovali a třeba pak něco společně vymyslí a uvedou do praxe.
Jak mohou učitelé (či ředitelé) podporovat podnikavost žáků na středních a vysokých školách? A něco lze určitě dělat už i s dětmi třeba na druhém stupni ZŠ, že?
Jak už sám název konference napovídá – nejlepší je dát žákům a studentům důvěru a nechat je pracovat na svých projektech, rozvíjet se ve věcech, který je zajímají a dodat jim odvahu a hlavně možnost, aby se realizovali v praxi. Takovým dobrým příkladem jsou projektové dny, celoroční projekty v rámci školy, zapojení žáků do podnikavých projektů a soutěží. Nejedná se o soustředění se pouze a jedině na podnikání, ale především na podnikavost – přístup k věcem, samostatnost, kreativitu, vlastní iniciativu….prostě umět si poradit.
S dětmi se dá dělat spousta věcí, zaměřených na rozvoj podnikavosti již v předškolním věku a na prvním stupni ZŠ. Tomu se věnuje organizace Prototýpci, která se právě na tuto cílovou skupinou dětí a mladých lidí soustředí.
Určitě jste se setkala s nějakými příklady dobré praxe, se školami, kde se podnikavost podporuje a žákům a studentům se daří uvádět své nápady do praxe. Ze školy pak odcházejí s větší důvěrou ve vlastní schopnosti, s praktickými zkušenostmi a „drivem“. Můžete nějaké školy nebo projekty uvést?
Určitě jsme měli již nějaké akční školy s akčními učiteli a jejich studenty v předešlých workshopech a můžete si o nich poslechnout i v našich podcastech Z lavice do akce! Budu jmenovat určitě OA Heroldovy sady, Pražské humanitní gymnázium, Gymnázium Na Zatlance…V některých případech na pražských školách se jedná o celkově otevřený přístup školy, a nebo jde o jednotlivce z učitelského sboru, který se snaží posilovat a rozvíjet podnikavost u svých žáků sám. V poslední době ale naštěstí téma „podnikavost“ v oblasti vzdělávání dost rezonuje a věřím tomu, že se postupně dostane do většiny škol.
Kde jinde se ještě mohou učitelé inspirovat, když chtějí žáky a studenty vést k podnikavosti? A jak mohou žáci a studenti sami být aktivní a rozvíjet svou podnikavost nebo pomoci svým nápadům do života?
Určitě se mohou zapojit do různých programů jako je například Dofe, soutěže jako je Soutěž a podnikej, tvorba vlastních projektů na škole. Inspirovat se mohou určitě na této konferenci, kde mohou vidět, jak může škola podpořit své žáky. Mohu říci, že to může být zajímavé i například pro žáky základních škol, kteří se rozhodují, kam půjdou na školu.
Inspiraci mohou také získat v rámci našich podcastů, ale připravovaných workshopů v rámci projektu iKAP II – Inovace ve vzdělávání. Dne 23. 11. proběhne právě workshop Podnikavost jako superschopnost , kde budou představovat žáci/studenti, proč se zapojili do projektů jako je Dofe, Soutěž a podnikej a co jim tato zkušenost dala.
Konference „Podnikavost ve škole – dejme žákům důvěru!“ se koná 28. listopadu 2022, 9 – 15 hod. na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu. Hlavním tématem je využívání digitálních technologií v souvislosti s podnikavou výukou. Je určena pro všechny zájemce z pražských škol či studenty a pro účastníky bezplatná. Více informací ve Facebookové události. Registrace v kalendáři akcí projektu iKAP II – Inovace ve vzdělávání na Praze školské, na tomto odkazu.
Projekt iKAP II – Inovace ve vzdělávání přináší spolu se svými partnery pražským školám, žákům, studentům, učitelům, nepedagogickým pracovníkům a ředitelům řadu programů – leadership program, podporu kariérového poradenství, polytechnické výchovy, podnikání, programy k matematické a finanční gramotnosti, podporu pro žáky s OMJ a mnoho dalšího. Všechny programy jsou díky podpoře projektu z Evropských fondů bezplatné. Více informací o tom, co může vaše škola využít najdete na webu.