Výběr střední školy v Česku významně ovlivňují faktory, jako je dosažené vzdělání a příjem rodičů. Podle studie PAQ Research více než polovina rodičů s vysokoškolským vzděláním preferuje všeobecně zaměřené obory, jako jsou gymnázia či lycea, zatímco mezi rodiči se středoškolským vzděláním je tato volba zastoupena u necelé třetiny. Výsledky průzkumu mezi rodiči dětí ve věku pět až 16 let ukazují, že 32 procent rodičů by upřednostnilo všeobecné vzdělávání, zatímco aktuálně je do všeobecného oboru přijato pouze 18 procent žáků. Větší poptávka, než jakou pokrývá nabídka škol, je patrná ve všech krajích, přičemž největší nesoulad je v Karlovarském, Královéhradeckém a Jihočeském kraji. Nedostatek míst je patrný také v Praze, kam často směřují i žáci ze Středočeského kraje.
Průzkum PAQ Research rovněž ukázal, že všeobecné vzdělávání preferuje 56 procent vysokoškolsky vzdělaných rodičů s vyššími příjmy, zatímco mezi méně majetnými vysokoškoláky je to 45 procent. Výběr oboru často nesouvisí pouze s akademickými předpoklady dětí, ale může být ovlivněn finančními možnostmi rodin. Rodiče s nižšími příjmy čelí finančním překážkám nebo obavám, že jejich děti nebudou mít dostatečnou podporu pro náročné studium, což jejich volbu omezuje.
Odborné školy preferují především rodiče s nižším vzděláním, přičemž asi pětina z nich by volila učiliště bez maturity. Významným faktorem je také pohlaví dítěte – u dívek rodiče častěji aspirují na všeobecné obory (38 procent), zatímco u chlapců je to přibližně čtvrtina. Mezi rodiči, kteří všeobecné vzdělání nepreferují, panuje názor, že jejich děti k tomu nemají potřebné předpoklady (45 procent), nebo o obor nemají zájem (téměř 40 procent). Dalších 29 procent se domnívá, že všeobecné vzdělání nepřipraví jejich dítě dostatečně na trh práce. Výzkumníci poukazují na to, že překážky tohoto typu by přetrvávaly i po úpravě vzdělávací nabídky.
Od příštího školního roku se očekává rozšíření nabídky všeobecných oborů díky novému všeobecnému lyceu, což ministerstvo školství oznámilo v polovině října. Vedle zavedení nového oboru se plánuje i snížení počtu stávajících středních oborů – aktuálně je v úvaze tři varianty, přičemž by se počet oborů mohl snížit na 157, 115 nebo 104 oproti současným přibližně 280.
Zdroj: ČTK