Ministerstvo zdravotnictví v pátek 30. července zaslalo ministerstvu školství Metodické doporučení pro školy a školská zařízení. Toto doporučení má ředitelům škol nastínit, jak bude vypadat výuka dětí v novém školním roce, který začíná 1. září. Úřad v něm ředitelům doporučuje, aby ideálně neslučovali třídy, dodržovali v co největší míře homogenitu kolektivů, omezili přesuny tříd, střídání učeben a nepořádali hromadné akce. Také má být omezen vstup cizích osob do budov školy. Konečná podoba všech doporučení ještě není finální a zveřejněna by měla být v polovině srpna.
Stejně jako v uplynulém školním roce má být výuka tělesné výchovy realizována co nejvíce venku. Již dříve ministerstvo školství uvedlo, že děti po prázdninách čeká preventivní screeningové testování ve třech fázích, první testy tak děti čekají hned první školní den (u prvňáčků mohou školy k testování přistoupit až druhý školní den), další pak v pondělí 6. a čtvrtek 9. září. Většina dětí bude otestována antigenními testy, které dodá školám ministerstvo školství. Školy ale mohou i nadále testovat PCR testy, proto vláda také 26. července schválila návrh ministerstva školství na proplacení PCR testů, financovány budou z Fondu solidarity EU a vyhrazeno na toto testování je téměř 27 milionů korun.
Doporučení pro školy ještě není finální. Definitivní verze toho, jak budou vypadat první dny nového školního roku, by měla být známa v polovině srpna. Pro ředitele na středních školách bude pravděpodobně složité zajistit, aby se kolektivy nemíchaly.
„Homogenita tříd je na středních školách nereálná, spojují se třídy napříč ročníky na výuku jazyků podle pokročilosti a zejména na povinně volitelné předměty, které si žáci ze všech tříd ročníku vybírají podle zájmu a tam se pochopitelně mísí,“ říká k dokumentu Renata Schejbalová, ředitelka Gymnázia Nad Štolou a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR.
Metodické doporučení pro školy a školská zařízení je k dispozici zde.
Fotografie od uživatele RODNAE Productions ze služby Pexels