V pondělí 15. dubna se v budově Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) konal seminář zaměřený na hodnocení kvality vzdělávání. Na akci se sešlo více než padesát účastníků z různých institucí, včetně MŠMT, České školní inspekce a Národního pedagogického institutu ČR. Centrálním bodem semináře byly prezentace výsledků nedávného výzkumného šetření provedeného Národním institutem pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI), který je sdružením akademiků z předních českých univerzit a výzkumných institucí.
Na úvod semináře promluvil náměstek ministra školství Jiří Nantl /ODSÚ, který vyjádřil potěšení nad možností diskutovat o klíčových závěrech výzkumu o kvalitě ve vzdělávání a zkoumat různé aspekty kvality škol z nových perspektiv.
Mezi prezentovanými tématy vědeckých příspěvků bylo například blaho žáků, pedagogická filozofie, pracovní podmínky a spokojenost učitelů, a znaky kvalitní výuky na základě výsledků testů z českého jazyka a matematiky.
Státní tajemník Ondřej Andrys ve svém úvodním projevu zdůraznil význam práce založené na principech evidence-based, přičemž Národní institut SYRI byl prezentován jako příklad instituce, která propojuje vědecké poznatky s praktickou aplikací.
Výsledky šetření, jež byly analyzovány na semináři, pocházely z dat získaných z 150 českých základních škol, sbíraných v roce 2023 mezi žáky 6. ročníků, jejich učiteli a řediteli. Vědecká ředitelka SYRI a profesorka Ústavu pedagogických věd Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Klára Šeďová zdůraznila význam propojení vědeckých výsledků s veřejnou politikou a prezentaci těchto poznatků orgánům veřejné moci, což podle ní představuje důležitý posun v práci instituce.
Zdroj: MŠMT