Představte si, že byste se každý den vzbouzeli na moři a během školního roku procestovali celý svět. To je realita pro studenty střední školy Class Afloat, jejíž kampusem je výletní loď. Její žáci studují populární program International Baccalaurete a k tomu poznávají cizí země a kultury na svoji vlastní kůži.
Class Afloat byla založena v roce 1984 a studují na ní studenti z více než 20 zemí. Program trvá dva roky a každý z nich je rozdělen do dvou semestrů. Studenti každý semestr navštěvují místa po celém světě a učí se o různých kulturách, historii a zvyklostech. Kromě akademických studií jsou také povinni se podílet na pracovních povinnostech na lodi. Již máte dokončenou střední školu? Nezoufejte! Class Afloat nově také nabízí studium prvního ročníku vysoké školy, a to ve spolupráci s Acadia University v Novém Skotsku.
Veškeré vyučování v rámci prestižního programu International Baccalaurete probíhá neformálními metodami vzdělávání. Studenti tak mají možnost vzájemně diskutovat, účastní se nejrůznějších workshopů, debat a expedic v cizích zemích. Destinace plaveb se také každý rok mění, aby žáci měli možnost poznat co nejvíce míst. V posledním semestru například škola navštívila italské Pompeje a přímo na místě se učili o jejich historii. Dále byli na řeckém ostrově Santorini a spolu s učiteli diskutovali o Atlantidě.
Jak vypadá typický den studenta Class Afloat?
V 7:30 se začíná snídaní a v 8:00 učitelé řeší organizační věci, oznamují žákům plány na další dny a dávají jim úkoly. V 9:00 pak začíná řádné vyučování, které trvá až do obědové pauzy ve 12:00. Od 13:30 pak pokračuje vyučování a až do 17:30 žáci studují a dělají práci na lodi. V 17:30 se pak všichni sejdou na večeři a po večeři mají do 22:00 volno. Od 22:00 se pak studenti až do rána střídají a mají dvouhodinové hlídky. Většinou to vychází tak, že každý student má jednu hlídku týdně.
Každé tři až pět dní loď kotví v přístavech a studenti se vydávají na prohlídky městy. Není to vše ale jen o studiu. Učitelé si pro žáky připravují i mnoho zajímavých sportovních aktivit. Společně chodí šnorchlovat a surfovat. Pravidelně se také vydávají na výšlapy do hor a účastní se různých dobrovolnických projektů. Minulý měsíc například sbíraly plasty z oceánu.
Nevýhodou Classs Afloat může být hrozba mořské nemoci a bohužel i vysoké školné. Za semestr musí každý sutdent zaplatit 46 tisíc kanadských dolarů, což je 740 tisíc korun. Těm nejnadanějším však škola nabízí i stipendia až do plné výše školného. K jejich získání jsou ale třeba skvělé výsledky, mimoškolní aktivity a několik doporučení od učitelů.