Německo je populačně největší zemí Evropské unie. Velká města, jako Berlín, Mnichov či Hamburg lákají mnoho lidí ze zahraničí díky zdejšímu životnímu stylu, pracovním možnostem či možnostem vzdělávání.
Právě vzdělávání je velkou předností Německa. Nachází se zde nespočet kvalitních a světoznámých univerzit, které nabízejí více než 18 200 studijních programů. Pokud nedisponujete znalostí němčiny, lze na německých školách studovat také v angličtině.
Ne všechny univerzity podmiňují přijetí úspěšným složením přijímacího testu. V mnoha případech stačí pouze dobré výsledky u maturitní zkoušky. Větší šanci mají uchazeči s lepšími známkami. Některé univerzity v rámci přijímacího řízení požadují kromě kopie maturitního vysvědčení také životopis či motivační dopis.
Většina německých vysokých škol umožňuje studentům studium zdarma. Výjimku mají obory v anglickém jazyce, u nichž se cena pohybuje okolo 4 000 euro za semestr. Na soukromých školách se pak nejčastěji setkáme s poplatkem okolo 10 000 euro za semestr.
Žebříčku nejlepších německých univerzit dominuje Technická univerzita v Mnichově. Byla založena v roce 1868 a nabízí až 170 oborů, které se věnují oblastem vědy, techniky či medicíny. Ve stejném městě najdeme také Ludwig-Maximilians-University (LMU), která se věnuje především humanitním a kulturním vědám. Lze zde vystudovat ale také právo, ekonomiku či medicínu. Ve světovém žebříčku zaujímá LMU 62. místo.
Čtvrtou nejlepší univerzitou v Německu je Technologický institut v Karlsruhe, krásném městě na
jihozápadě Německa nedaleko hranic s Francií. Jedná se o jeden z největších výzkumných a vzdělávacích institutů na světě, který vévodí německému žebříčku zaměstnanosti absolventů.
Humboldtova univerzita (HUB) sídlí v centru Berlína. Pátá nejlepší univerzita v Německu byla založena v roce 1810 a dostalo se jí označení “Matka všech univerzit”. Pro české uchazeče o studium je výhodou blízkost Německa a relativně dobrá dostupnost německých měst vlakem či letadlem.