Počet českých studentů na vysokých školách v České republice stále klesá, zatímco u zahraničních studentů je tomu naopak. Podle nedávno zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v roce 2022 nestudovalo vysoké školy ani 250 000 českých studentů, což je oproti roku 2021 pokles. Naopak, mezi cizinci pokračuje neustálý nárůst a jejich počet dosáhl v minulém roce 55 000. Od roku 2013 se počet zahraničních studentů zvyšuje o 3 % ročně. V loňském roce tak představovali 18 % všech vysokoškolských studentů u nás.
V České republice studují lidé ze 166 zemí z celého světa. Jejich nejoblíbenější destinací pro studium je zcela jasně hlavní město Praha, které láká mladé lidi ze všech koutů světa. Následuje druhé největší město Brno, a také Olomouc a Ostrava. Zahraniční studenti projevují zájem o různé obory studia. Mezi nejpopulárnější však patří ty, které se zaměřují na obchod, administrativu, právo, zdravotní a sociální péči nebo informační a komunikační technologie. Největší podíl mezi zahraničními studenty jasně tvoří Slováci. Následují Rusové a Ukrajinci.
Výhodou je, že zahraniční absolventi často zůstávají v Česku a přispívají k posílení domácí ekonomiky svými znalostmi a dovednostmi. Ti, kteří se rozhodnou vrátit se do své země, odcházejí s dobrou praxí a hlubším porozuměním české kultuře. Často také fungují jako velvyslanci českých škol a České republiky v zahraničí, šíří dobré jméno českého vzdělání a představují zemi jako atraktivní destinaci pro studium a spolupráci.
České vysoké školy si důležitost zahraničních studentů uvědomují a v posledních letech aktivně podporují internacionalizaci vzdělávání, což je velmi důležitým ukazatelem kvality školy, který je hodnocen i mezinárodními žebříčky, jako je prestižní QS University Ranking. Internacionalizace přináší mnoho výhod. Nejenže obohacuje kulturní diverzitu na univerzitách, ale také dává českým absolventům větší konkurenceschopnost na domácím i zahraničním trhu práce.
Studium s mezinárodním rozměrem umožňuje studentům porozumět odlišným kulturám a globálním problémům. Čeští absolventi, kteří se vzdělali na mezinárodně orientovaných školách, mají větší šanci stát se ceněnými odborníky jak v Česku, tak i ve světě. Jsou lépe vybaveni k řešení složitých problémů a mají schopnost efektivně spolupracovat v multikulturním prostředí.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy si je vědomo významu péče o zahraniční absolventy českých univerzit a považuje to za jednu ze svých priorit. Proto podporuje iniciativu Czechia Alumni, která slouží jako platforma pro setkávání a propojování absolventů. V dubnu letošního roku se v Madridu konal jedinečný networkingový meetup. Tato akce přinesla příležitost pro setkání zahraničních absolventů českých univerzit a umožnila jim navázat nová profesní i osobní přátelství. Společně s ambasádami a dalšími partnery se Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy snaží vytvářet prostředí, ve kterém se mohou bývalí studenti propojovat a spolupracovat na různých projektech a iniciativách.