České školy opět obdržely výhrůžné e-mailové zprávy, ve kterých odesílatel varoval, že jsou prostory škol zaminovány. Případ vyšetřuje Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě.
Podobně jako v úterý 3.9., několik škol v České republice opět obdrželo výhrůžné e-maily. Již předem kolovaly na sociální síti Telegram informace o možnosti dalších výhrůžek. „Na Telegramu se objevila zpráva, že dojde k odeslání dalších výhrůžných e-mailů, což se následně potvrdilo,“ uvedl pro ČTK policejní mluvčí Ondřej Moravčík.
Výhrůžka se týkala přibližně 450 škol. „Nelze přesně určit, zda jde převážně o základní, mateřské či střední školy, protože v mnoha případech se jedná o sloučené subjekty. Proto hovoříme obecně o školách,“ doplnil Moravčík.
Policie situaci nadále sleduje a postupuje obdobně jako den předtím. „Během provozu škol provádíme kontrolní prohlídky budov, aniž bychom zasahovali do průběhu vyučování,“ vysvětlil mluvčí.
V úterý stovky škol po celé České republice obdržely obdobnou e-mailovou hrozbu. V reakci na to některé pražské školy ukončily vyučování předčasně, zatímco jiné přemístily své aktivity mimo školní prostory.
Podobné prohlášení se opět šířilo i dnes prostřednictvím sociálních sítí. „Školy nám tuto skutečnost potvrzují a stejně jako v úterý přijímáme opatření, která co nejméně narušují běžný výukový režim,“ uvedla dnes ráno policie.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy také situaci monitoruje. „Jsme informováni a jsme v kontaktu s policií. Již včera jsme obdrželi varování, že lze očekávat podobné e-maily i dnes. Policie má situaci pod kontrolou,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva Tereza Fojtová.
Na základě informací od policie ministerstvo zatím neplánuje přijímat plošná opatření a ani nedochází k rozšiřování stávajících bezpečnostních doporučení pro školy. „Doporučení pro školy jsou dlouhodobá a nejsou vytvářena ad hoc. Probíhá jejich aktualizace, avšak tato není přímo spojena s aktuálním případem,“ dodala Fojtová.
Na vyšetřování se podílí Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě, přičemž čeští kriminalisté spolupracují i se slovenskými kolegy, kteří se zabývají obdobnou výhrůžkou. Vyšetřování je však teprve v počáteční fázi. „Snažíme se získat více informací z platformy Telegram, kde byla výhrůžka původně zveřejněna. Spolupráce je ale složitá,“ vysvětlil Moravčík.
Zdroj: ČTK