České školství všichni známe, postrádá mnoho věcí, ale určitě má proti zbylým dvěma také své výhody. Jaké? Všechny střední školy v ČR, ať jsou nějak zaměřené či nikoliv, mohou lidem nabídnout větší všeobecný rozhled. Naše elitní střední školy nejsou jen ty soukromé a naše nejprestižnější vysoké školy jsou státní a nemusíme za ně platit.
Jak to vypadá ve Velké Británii? Střední školy jsou zde zakončené tzv. A-levels, to je jejich forma naší maturitní zkoušky, kde si všichni mohou zvolit předměty, z kterých ji budou skládat. Nyní hovoříme ale jen o školách, které slouží jako přípravy na vysoké školy a žáci je navštěvují od 16 do 18 let. Kdo si ale v 16 již nepřeje studovat, skládá tzv. GSCE a pak nikam pokračovat již nemusí. Povinnou školní docházku Britové mají tedy do 16 let. Alternativně je možné na některých školách zvolit IB maturitu, která se považuje za nejnáročnější, mimo školních předmětů studenti v tomto programu mají povinnou třeba dobrovolnou činnost. Ty nejprestižnější střední školy jsou zde soukromé a školné je opravdu vysoké. Některé sice nabízejí stipendia, ale není jich mnoho. Mezi tyto školy patří např. Eton College, UWC, Westminster school, nebo Wycombe Abbey school.
A co Spojené státy americké? V USA středoškolské vzdělání nemá předně určený styl. Funguje to zde skoro jako na vysoké škole, studenti si volí předměty, za které následně získávají kredity. Tato forma se jmenuje tzv. AP. Na konci studia pak skládají standardizované testy SAT, něco jako naše SCIA, které často slouží jako hlavní prvek přijímacího řízení na vysoké školy. Na amerických středních je také velmi důležitý sport a jsou zde různé sportovní kluby. Nevýhodou ale je, stejně jako v Británii, že ty nejlepší školy bývají soukromé. A vysoké školy pak často posuzují, odkud se na ně student hlásí.
Takže pro shrnutí, vše má výhody a nevýhody.
V dalším pokračování, které pro vás plánujeme na pátek 20. května, se tentokrát podíváme na kloub školám vysokým.
Fotografie od uživatele Mary Taylor ze služby Pexels