Minulý týden byla v České republice slavnostně otevřena tři centra vědecké excelence Dioscuri, která budou podporovat nadějné mladé výzkumné pracovníky na jejich cestě k excelenci a nezávislosti. Program Dioscuri je financován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) ve spolupráci s německým Spolkovým ministerstvem pro vzdělávání a výzkum (BMBF).
Program Dioscuri, zaměřený na podporu konkrétních vědeckých osobností, realizuje Společnost Maxe Plancka. Jedním z jeho hlavních cílů je snížit odliv mozků, tedy situaci, kdy vysoce kvalifikovaní výzkumní pracovníci opouštějí určité regiony a přesouvají se do jiných. „Ani dvacet let po rozšíření Evropské unie excelence ve výzkumu není v rámci Evropského výzkumného prostoru rovnoměrně rozložena," uvedl prezident Společnosti Maxe Plancka Patrick Cramer.
První tři česká centra Dioscuri působí při Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR a při Masarykově univerzitě. Radka Wildová, vrchní ředitelka sekce vysokého školství, vědy a výzkumu MŠMT, vyjádřila vděčnost za rozšíření programu Dioscuri do České republiky. „Jedná se o jedinečnou příležitost přilákat k nám excelentní mladé vědce se zkušenostmi ze zahraničí, kteří posunou český výzkum zase o kus dále. První výzva potvrdila atraktivnost programu a Česká republika je připravena jej i nadále rozvíjet,” uvedla.
Díky prvním třem centrům Dioscuri v České republice založí tři mladí vědci vlastní výzkumné skupiny na českých hostitelských institucích:
V příštích letech by mělo vzniknout na českých hostitelských institucích až pět center vědecké excelence Dioscuri. Tato centra představují významný krok v boji proti odlivu mozků a posilují pozici České republiky v oblasti špičkového výzkumu.
Více informací najdete na stránkách Fyzikálního ústavu AV ČR.