Letošní výsledky jednotných přijímacích zkoušek, které skládali zájemci o studium na čtyřletých středních školách s maturitou a víceletých gymnáziích, ukázaly, že se děti v porovnání s rokem 2022 nezlepšily.
Celkem se v roce 2023 přihlásilo ke zkouškám přes 116 000 zájemců o studium. Výsledky zkoušek ukázaly, že se uchazeči o čtyřleté obory v průměru nezlepšili. U češtiny dosáhli průměrného výsledku o 0,1 procentního bodu horšího než loni, v matematice o 5,6 procentního bodu horšího.
U šestiletých gymnázií poklesl výsledek v matematice o 9,1 procenta a u osmiletých gymnázií o 6,4 procenta. Během zkoušek se některé úlohy hodnotily pomocí umělé inteligence, která podle ředitele Cermatu Miroslava Krejčího „Nerozhodovala o tom, jestli je úloha dobře, nebo špatně, pouze pomáhala přečíst, co žáci psali“.
Podle expertů na vzdělávání se průměrné počty bodů u přijímacích zkoušek meziročně nedají moc porovnávat, jelikož jejich úkolem není ověření úrovně znalostí, ale roztřídění uchazečů. Někteří experti na školství navíc vybízejí ke zrušení jednotných zkoušek, protože některým dětem před konáním zkoušek rodiče zaplatí přípravné kurzy, což je zvýhodňuje oproti ostatním.
Cermat je státní organizace, kterou od roku 2006 řídí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Jejím úkolem je zjišťování výsledků vzdělávání. Její činnost navazuje na vzdělávací organizaci vzniklou v roce 1999 pod názvem Centrum pro reformu maturitní zkoušky, později Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání.
Letošní výsledky jednotných přijímacích zkoušek ukazují, že je nutné uvažovat o změně systému, který by byl více spravedlivý a nezávisel na majetkovém postavení rodičů, jelikož to má významný vliv na šance dětí na vzdělání.