Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Celostátní festival ZUŠ Open upozorní na přínos uměleckého vzdělávání pro děti

17. 05. 2021 - Pražský inovační institut

Ani děti v základních uměleckých školách nemohly téměř po celý školní rok docházet na prezenční výuku. Oproti loňskému roku, kdy se základní umělecké školy (ZUŠ) potýkaly se zaváděním distanční výuky a snažily se děti zapojit do nejrůznějších online projektů, čelí nyní mnohem závažnějšímu problému - udržet motivaci svých žáků a zamezit odhlašování dětí ze studií uměleckých oborů. Letošní, v pořadí již pátý ročník celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open, proto více než kdy jindy upozorňuje na přínos a význam uměleckého vzdělávání.

„Podporujme v dětech kreativitu a nadání, podporujme základní umělecké vzdělávání. Omezovat se jen na digitální technologie v umění dlouhodobě nelze, osobní kontakt žáků a pedagogů je nenahraditelný,“ vyzývá patronka ZUŠ Open pěvkyně Magdalena Kožená.

„Umění spojuje, boří hranice, pomáhá, je jazykem našich emocí, učí nás vnímat a rozvíjet smysl pro krásu. Umění a výchova k němu vedle mnoha nenahraditelných kompetencí především kultivuje mladou generaci, jejímž prostřednictvím je nositelem naděje. Naděje, kterou potřebujeme nejen v čase pandemie,“ dodává hlavní koordinátorka ZUŠ Open Irena Pohl Houkalová.

I letošní ročník ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené ve spolupráci se základními uměleckými školami a dalšími institucemi, se uskuteční ve volném termínu od jara do konce roku. Ve spolupráci se školami vznikla řada projektů ve prospěch potřebných. Mnoho škol například průběžně aktivně pomáhá seniorům, na které opatření spojená s pandemií negativně doléhají, prostřednictvím online představení přenášených přímo do jejich domovů. Na mnoha místech také vznikají nejrůznější happeningy jako poděkování zdravotníkům za jejich obětavou službu.

Aktuální ročník ZUŠ Open odstartoval 4. května symbolicky online premiérou Ódy na radost v provedení 130 žáků a 15 ředitelů ze 48 základních uměleckých škol z ČR i ze Slovenska. Autorské úpravy ikonicky známé Beethovenovy Ódy na radost v čase pandemie se zhostila skladatelka, hudebnice a textařka Marie Sommerová. Skladba, jejíž nahrávka vznikla díky projektu Hudební Všeználek a ZUŠ Open, je k dispozici na http://www.zusopen.cz/ nebo na https://youtu.be/Q3UgRTOctTM.  

I pražské ZUŠ nezahálely a do akce se s vervou a zapálením zapojily. Od 6. května zaplnila prostory Novoměstské radnice výstava výtvarných prací žáků. V ambitech františkánského kláštera na Jungmannově náměstí můžete také navštívit prodejní výstavu výtvarných děl, která bude zahájena slavnostním streamovaným koncertem duchovní hudby 18. května v kostele Panny Marie Sněžné. Sledovat jej můžete na facebooku ZUŠ Open. Spolu s žáky a pedagogy dvou pražských ZUŠ vystoupí také Irena Pohl Houkalová. 25. května bude ZUŠ Open opět hostem programu festivalu Pražské jaro. V rámci koncertu s názvem Salon ZUŠ se představí žáci ZUŠ a zároveň letošní absolventi Stipendijní Akademie MenART. Žáci vybraných škol a stipendisté MenART vystoupí díky ZUŠ Open například také na festivalu Americké jaro, Smetanově Litomyšli a plánují společnou výstavu v rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram