Budoucnost výuky druhého cizího jazyka na základních školách v České republice zůstává stále nevyřešenou otázkou. V souvislosti s přípravou nového vzdělávacího programu pro základní školství se diskutuje o tom, zda by mělo být povinné učit se druhý cizí jazyk, a pokud ano, jaký by měl být. Ministerstvo školství se snaží najít odpovědi na tyto otázky, ale zatím se nedospělo k definitivnímu rozhodnutí.
Ministr školství Mikuláš Bek /STAN/ zdůrazňuje, že hlavním bodem diskuse je, který cizí jazyk by měl být povinný jako první a který by měl být nabízen jako druhý. V současnosti musí žáci začít studovat druhý cizí jazyk nejpozději od osmé třídy, což znamená minimálně tři hodiny týdně. Pokud by výuka začala ve šesté třídě, byly by to nejméně dvě hodiny týdně. Co se týče prvního cizího jazyka, kterým je na většině škol angličtina, ministr Bek trvá na tom, že by měla zůstat prvním cizím jazykem pro všechny žáky.
V loňském roce byl předložen návrh, že výuka druhého cizího jazyka by nemusela být pro žáky povinná, ale školy by ho musely nadále nabízet. Tato myšlenka vyvolala rozsáhlou diskuzi. Ministr Bek nechce dosud definitivně rozhodnout, ale upřednostňuje zachování druhého cizího jazyka na základních školách, přičemž by měl být na velmi základní úrovni A1. Děti by tak měly rozumět základním výrazům, jednoduchým frázím a umět položit jednoduché otázky.
Ministr také zdůrazňuje důležitost němčiny a francouzštiny, s tím, že španělština by také mohla být zahrnuta do nabídky. Bek také plánuje omezit výuku ruštiny na základních školách a nabízet ji pouze ve školách s rozšířenou výukou jazyků, a to jako třetí volbu. Tím by se mělo zajistit, aby děti měly návaznost na střední školy, které nabízejí stejné jazyky.
Celkově se tedy jedná o snahu o optimalizaci výuky cizích jazyků na základních školách v České republice a o lepší přípravu žáků na následující stupně vzdělávání. Je však stále třeba provést další diskuse a analýzy, než bude nové kurikulum oficiálně stanoveno.