Královna Alžběta II. panuje Velké Británii již úctyhodných 70. let. Letos slaví tzv. platinové jubileum. Za dobu její vlády se mnohé změnilo a Alžběta byla svědkem mnoha historických událostí. Pojďme si společně připomenout nejvýznamnější momenty jejího života.
Narodila se 21. dubna 1926 v londýnské čtvrti Mayfair za vlády svého dědečka, krále Jiřího V. Jejími rodiči byli princ Albert (pozdější král Jiří VI.) a jeho žena Alžběta. Měla jediného sourozence, sestru Margaret. V době narození nebylo příliš pravděpodobné, že by se v budoucnu mohla dostat na britský trůn.
Okolnosti však způsobily, že Alžbětin strýc Eduard, jakožto nástupce Jiřího V., byl nucen po velmi krátkém období své vlády abdikovat. Stál za tím jeho plánovaný sňatek s dvakrát rozvedenou ženou, což v Británii vyvolalo politickou krizi. Po jeho abdikaci se králem stal Jiří VI. a Alžběta se ocitla v postavení korunní princezny.
Velmi zajímavé bylo její působení za 2. světové války. Ačkoli tehdy existoval plán na evakuaci obou sester do Kanady, Alžběta ostrovní stát neopustila. V roce 1940 přednesla svůj první proslov v rozhlase. Na konci války, v únoru 1945, se přidala k Ženskému pozemnímu pomocnému sboru a později se stala mladší velitelkou. Věnovala se především řízení a údržbě armádních vozidel. 8. května 1945 Londýn ovládly oslavy konce války a obě princezny se anonymně přidaly k jásajícím davům.
20. listopadu 1947 si princezna Alžběta vzala za manžela člena řecké a dánské královské rodiny prince Philipa. O rok později se jim narodil syn Charles.
Královnou se stala 6. února 1952 po smrti svého těžce nemocného otce. Zprávu o jeho úmrtí se dozvěděla uprostřed divočiny v Keni, v rámci své zahraniční cesty, kterou absolvovala společně s manželem. 2. června 1953 se pak konala slavnostní korunovace, kterou prostřednictvím televize sledovaly miliony lidí po celém světě.
Ještě před jejím nástupem na trůn se tehdejší Britské impérium začalo měnit v Commonwealth. Na začátku vlády se tak její pozice změnila z britské královny na královnu mnoha samostatných zemí, spojených pod hlavičkou společenství Commonwealth.
V letech 1953 až 1954 podnikla společně se svým manželem návštěvu Austrálie a Nového Zélandu. Zajímavé je, že se stala první hlavou těchto států, která je osobně navštívila. Odhaduje se, že během návštěvy královnu viděly asi tři čtvrtiny obyvatel tehdejší Austrálie.
V 70. letech se musela v Austrálii potýkat s krizí popularity monarchie. Generální guvernér John Kerr tehdy odvolal australského premiéra kvůli jeho neschopnosti prosadit rozpočet, ačkoli měl většinu v Senátu. Královna byla následně požádána, aby jeho rozhodnutí zvrátila. Ta to však odmítla s poukazem na nezasahování do kompetencí generálního guvernéra.
Několikrát se Alžběta II. během své vlády dostala do přímého ohrožení života. Jedním z nejznámějších případů je narušení jejího soukromí cizím mužem jménem Michael Fagan, jenž dokázal obejít zabezpečení Buckinghamského paláce a podařilo se mu vniknout až do královniny ložnice. Stalo se tak v roce 1982.
V době, kdy v čele britské vlády stála Margaret Thatcherová, se spekulovalo, že premiérčina ekonomická politika budí v královně obavy. Údajně byla znepokojena vysokou nezaměstnaností, rozdělením společnosti či násilím při stávkách horníků.
Roku 1991 přednesla jako první britský panovník projev před Kongresem Spojených států amerických. V 90. letech si královská rodina prošla hlavně veřejným propíráním vztahu prince Charlese s jeho ženou Dianou, a to i přesto, že se již v roce 1992 formálně rozešli. Alžběta II. se rozpadu jejich manželství snažila neúspěšně zabránit.
V roce 2002 královna oslavila zlaté jubileum, tedy 50 let na trůně. Výročí však bylo ovlivněno dvěma smutnými událostmi. Jednalo se o smrt její matky (známé jako královna matka) a sestry Margaret.
Alžběta II. se zúčastnila také slavnostního zahájení letních olympijských her v Londýně v roce 2012. Velmi známý je krátký klip, ve kterém si sama sebe zahrála společně s Danielem Craigem, představitelem Jamese Bonda.
Již v roce 2007 se stala nejstarším britským panovníkem, jaký kdy na trůně byl. 9. září 2015, kdy v délce své vlády překonala svoji praprababičku královnu Viktorii, se oficiálně stala nejdéle vládnoucím britským panovníkem.
V roce 2016 Netflix poprvé uvedl seriál s názvem The Crown (Koruna), který se věnuje životu Alžběty II. Samotnou královnu v průběhu života ztvárnily postupně herečky Claire Foy, Olivia Colman a Imelda Staunton.