Je zvykem, že vás běžná sociální síť nutí k jejímu neustálému sledování. Aplikace BeReal jde podle svých slov proti proudu a vaši pozornost vyžaduje pouze jednou denně. Jak vlastně BeReal funguje?
BeReal je aplikace původem z Francie. Vznikla již v roce 2020, nicméně její popularita masivně stoupla až letos. K popularitě ostatních sociálních sítí má sice ještě daleko, však ve srovnání s loňským rokem, kdy ji využívalo kolem deseti tisíc uživatelů, působí dnešních deset milionů stažení velmi působivě. Pro srovnání, Instagram nebo TikTok používá zhruba miliarda lidí.
Jak vlastně funguje?
Aplikace BeReal funguje velmi jednoduše. Vždy jednou denně se vám (daný okamžik je náhodný) ozve s tím, že se máte vyfotit. Na celý proces máte dvě minuty. Během nich si stačí vzít do ruky telefon a vyfotit, co právě děláte. Mezitím vás vyfotí druhá kamera a aplikace pak spojí tyto dvě fotografie do jedné. Pokud se nechcete fotit, můžete přední kameru namířit třeba do zdi. Pak vás BeReal pouze upozorní, že nezaznamenal žádný obličej. Pokud se vám však výsledná fotka nebude líbit, máte další pokus, pouze se musíte vejít do dvou minut.
Nicméně nepočítejte s žádnými filtry. V realitě, na kterou BeReal působí, také nejsou. Pokud se však do dvou minut nestihnete vyfotit, nezoufejte. Vyfotit se můžete i po výše zmíněných dvou minutách, jen počítejte s tím, že pak ostatní uvidí, s jakým zpožděním příspěvek zveřejníte.
Kdo vaše příspěvky uvidí?
Na rozdíl od Instagramu, kde se dají sledující sbírat po stovkách, nečekejte velká čísla. Vaše příspěvky cílí na blízký okruh lidí, třeba vaše přátele. Navíc BeReal dovoluje jen osobní profily, takže neobsahuje reklamní kampaně.
Nečekejte ani to, že uvidíte, kolik lidí sledují vaši přátelé. BeReal není o tom, aby se uživatelé předháněli. Pokud však chcete větší dosah, můžete odemknout váš příspěvek pro celý svět. Tímto budete mít přístup k příspěvkům od ostatních uživatelů, kteří si rovněž zapnuli tuto funkci. Vaše příspěvky se ukládají do kalendáře, který funguje prakticky jako deníček.
A co soukromí?
Běžným problémem sociálních sítí je obava o soukromí. Např. Facebook je jedním z důvodů těchto obav (kauza Facebook papers). U BeRealu se obavy o informace uživatelů potvrzují. V podmínkách použití (Terms of use) stojí docela děsivá věta: „Sdílením Obsahu v Aplikaci udělujete společnosti BeReal a všem jejím uživatelům bezplatnou, nevýhradní, celosvětovou licenci na 30 (třicet) let na jakémkoli médiu k (…) hostování, ukládání, reprodukci, přizpůsobování, zobrazování, zveřejňování, úpravám, distribuci a poskytování
sublicencí na celý obsah nebo jeho část za účelem poskytování služeb aplikace uživatelům a k provádění marketingových, komunikačních nebo komerčních propagačních aktivit BeReal.“
Jinými slovy o vás bude BeReal shromažďovat informace v dalších třiceti letech. O jaké informace se může jednat? Například o vaší denní rutinu. Sice je v podmínkách napsáno, že BeReal vaše informace nepřeprodává, ale pokud by s tím začal, připravte se na velké problémy se soukromím, cílené reklamy, a dokonce i sledování.
Zdroj obrázku: Obrázek uživatele soyvanden ze služby Pixabay.