Sotva opustil Miroslav Krejčí křeslo ředitele Cermatu, už s jeho odchodem padl i jeden z jeho ambiciózních projektů. A to i přesto, že ještě před pár dny Krejčí plánoval, že středním školám nabídne testy z angličtiny pro přijímací zkoušky. Teď už ale záměr skončil hluboko v šuplíku, protože nový management pod vedením Barbory Rosůlkové přehodnocuje priority.
Podle mluvčího Cermatu Radka Chybíka testy z angličtiny příští rok součástí jednotných přijímaček nebudou. „Aktuálně probíhá důležitá debata mezi ministerstvem, námi a školami, abychom nastavili co nejefektivnější podmínky pro všechny strany. Konzultujeme to přímo se školami, shromažďujeme data a diskutujeme možnosti,“ uvedl pro Novinky. Před týdnem ale ještě Krejčí tvrdil opak, testy prý byly podle něj připravené k ostrému nasazení v roce 2025.
„Školám jsme už poslali informaci, že testy z angličtiny budou k dispozici zdarma. Stejně jako u češtiny a matematiky bychom zajistili kompletní servis včetně vytištěných testů, skenování záznamových archů, jejich vyhodnocení a následné předání výsledků školám,“ tvrdil ještě nedávno Krejčí.
Školy v nejistotě
Neočekávaný obrat zaskočil i šéfa Unie školských asociací Jiřího Zajíčka. „Poslední informace byly, že se testy připravují, ale nikdo nám nesignalizoval, že se od toho ustupuje,“ podotkl Zajíček pro Novinky. Podle něj se o podobě testů z angličtiny jednalo naposledy v polovině září, a nikdo tehdy nenaznačoval, že by projekt mohl skončit.
Momentálně Cermat v rámci jednotných přijímaček nabízí pouze testy z češtiny a matematiky, které jsou pro všechny školy povinné. Přesto si školy určují laťku přijímacího řízení samy. Angličtina měla být dobrovolnou součástí, kterou by si školy mohly zařadit do vlastní části přijímaček vedle dalších kritérií, jako jsou osobní pohovory či prospěch ze základní školy.
Zájem škol byl, ale ne všude
Podle Zajíčka by však testy z angličtiny mohly být přínosné zejména pro školy, kde zájem uchazečů výrazně převyšuje kapacitu a kde stávající testy z matematiky a češtiny nestačí k jasnému výběru těch nejlepších. „Byl by to další nástroj, jak uchazeče lépe rozřadit,“ míní. Průzkum provedený mezi školami v červnu ukázal, že třetina škol o testy z angličtiny měla zájem, další třetina váhala a poslední třetina o ně nestála.
Do budoucna se s testy z angličtiny stále počítá, byť termín jejich zavedení zůstává nejasný. Jejich struktura už ale nabírá konkrétní obrysy. „Testy budou zahrnovat standardní písemnou i poslechovou část, jak je u našich testů běžné, přičemž jazyková úroveň by měla odpovídat přibližně A2,“ uvedl Chybík. V budoucnu by Cermat rád nabídl i přípravné materiály.
Ředitelé některých typů škol, například hotelových, dlouhodobě volali po tom, aby angličtina hrála při přijímacím řízení větší roli. Právě pro jejich studenty je totiž znalost cizího jazyka často důležitější než excelentní výsledek z matematiky.
Zdroj: Novinky.cz