Univerzita Karlova hostí od 14. do 16. června konferenci ENOHE Prague. Unikátní akce přivítá členy Evropské sítě ombudsmanek a ombudsmanů ve vysokém školství, kteří budou navzájem sdílet své profesní zkušenosti.
Cílem organizace je vyvíjet úsilí o kultivaci vysokoškolského prostředí a širokého spektra vazeb v akademických obcích. Organizace se také zasazuje o regulaci hranic morálních a etických pravidel a podporu bezpečných vztahů všech členů univerzitních společenství.
„Pozice univerzitních ombudsmanů i na těch největších českých vysokých školách teprve vznikají, stejně jako asociace ombudsmanů v ČR. V českém prostředí se skutečně rodí něco nového a naše univerzita nyní s upřímným zájmem nabízí celosvětový vhled a prostor pro další posuny v této problematice,“ říká rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.
Podle ombudsmanky Univerzity Karlovy Kateřiny Šámalové získala nejstarší česká univerzita za první půlrok fungování úřadu ombudsmanky řadu cenných zkušeností z řešení konkrétních případů, a to i díky kontaktním osobám na jednotlivých fakultách. Z těchto případů univerzita následně generuje svá systémová doporučení, jejichž cílem je posílení kvality sociálního bezpečí. "Jakkoli nás v tomto smyslu čeká další dlouhá a náročná cesta, její význam pro celé univerzitní společenství je zcela nesporný," říká Šámalová.
Konferenci vítá také ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek /STAN/, podle jehož slov akce přispívá k národnímu úsilí o prosazení a instalaci ombudsmanů v rámci českých vysokých škol. "K podpoře této iniciativy se ministerstvo zavázalo mimo jiné i v Římském komuniké z roku 2020, kdy evropští ministři pro vysokoškolské vzdělávání uznali důležitost ochrany práv studentů prostřednictvím legislativy, rozvoje a podpory studentů v národních vzdělávacích systémech prostřednictvím specializovaných opatření a struktur, jako je např. také studentský ombudsman,“ říká Bek.