Pomoc studentům pocházejícím z různého kulturního a jazykového prostředí, jejich snažší začlenění a získání vzdělání na vysoké úrovni. To jsou cíle nevládní organizace META, která se zaměřuje na podporu integrace na školách.
Program pomáhá učitelům a dalším pracovníkům ve školách zlepšit své znalosti a dovednosti v oblasti inkluzivního vzdělávání a poskytuje jim nástroje, díky nimž mohou efektivněji pracovat s různými potřebami žáků. META poskytuje podporu také rodičům a rodinám, aby lépe porozuměli vzdělávacímu procesu v Česku a získali informace o tom, jak mohou svému dítěti pomoci.
Kromě rodičů a učitelů META pomáhá samozřejmě i studentům. Například těm, kteří se učí nový jazyk, nabízí možnost konverzovat s rodilými mluvčími, aby mohli zlepšit svou výslovnost a porozumění jazyku. Kromě toho také společnost organizuje akce a workshopy, které pomáhají studentům pochopit různá kulturní prostředí.
„Necelých pět procent obyvatelstva v České republice tvoří cizinci. Nejčastěji se jedná o Slováky, Ukrajince a Vietnamce. Přestože je toto číslo oproti některým evropským zemím nízké, budí cizinci u nás velké vášně a koluje o nich mnoho nepravd a dezinformací,“ stojí na internetových stránkách organizace.
„Nabízíme semináře, metodickou podporu a materiály do výuky. Navrhujeme a prosazujeme systémové změny, které reflektují potřeby škol a dětí s odlišným mateřským jazykem a které rozvíjí jejich potenciál. Prostřednictvím aktivit pro veřejnost se snažíme podpořit otevřený dialog a porozumění mezi lidmi s migrační zkušeností a většinovou společností,“ říká Daria Vlasenko, která se v rámci META zabývá mimo jiné kurzy češtiny.