Nedaleko Prahy, v Buštěhradě, se nachází škola U2B. Místo ve školní budově se nachází ve vile. Kromě klasických předmětů se zde vyučuje gaming, zpěv, herectví či tvorba a střih videí. Škola žáky podporuje v tom, aby se stali influencery či herci. Většina studentů již dělá vlastní tvorbu, ti nejlepší mají dokonce stipendium a neplatí školné.
Střední škola vznikla v návaznosti na SŠ multimediální tvorby ve Slaném, odkud ji ředitel Daniel Černý převzal a pozměnil vzdělávací program. Škola má své fungující pobočky na Barrandově i ve zmíněném Slaném. Žádná z poboček se však nechlubí tak dobrým technickým vybavením ani přátelským prostředím, jaké mají k dispozici studenti v Buštěhradě.
Školné se dělí do tří kategorií, nejnižší dělá okolo pětatřiceti tisíc ročně a zahrnuje základní výbavu. Střední kategorie vyjde na více než sto tisíc ročně a v ceně je například využívání školních prostorů a technických zařízení i mimo výuku. Ta nejvyšší kategorie školného přesahuje tři sta tisíc ročně a chlubí se transportem žáků do školy limuzínou či stážemi v Hollywoodu. Sociálně slabší a nadaní žáci mají dokonce stipendia, a tak nemusí platit nic.
„Kdyby něco takového existovalo, když jsem byl v pubertě, tak bych do toho určitě šel. U2B na mě působí jako škola, která žáky baví a chodí do ní s nadšením. To je něco, co já jsem za svých středoškolských let bohužel nikdy nezažil,“ vyjádřil se influencer Adam Kajumi.
Podle ředitele školy Daniela Černého se jednalo o díru na trhu a bylo jen otázkou času, kdy někdo s něčím takovým přijde. Černý na škole sám učí a je vidět, že ho to velmi baví. Z celého pedagogického sboru i žáků vychází pozitivní naladění a je vidět, že se nikdo z nich z dalšího dne ve škole rozhodně nestresuje. „Oni dostávají pětky, to ne, že ne, každému se ale individuálně věnujeme a když vidíme snahu, tak je nenecháme propadnout,“ sdělil školní asistent.
Přijímací řízení se skládá z talentových zkoušek a podle ředitele přijímají jen ty nejnadanější studenty. Daniel Černý ale přesto tvrdí, že berou v potaz poruchy učení a každému dávají prostor udělat talentovou zkoušku, z toho, co si sám vybere. Většina odborníků na školství zatím netuší, co si o škole myslet. Z osobní návštěvy však můžeme říct, že studenty i pedagogy výuka baví.
Zdroj obrázku: Pixabay