Až 12 tisíc originálních zhlédnutí živého vysílání a celkem 3144 nejvíce připojených v jeden čas zaznamenal za první den on-line přenos na veletrhu vzdělávání Schola Pragensis. Jubilejní 25. ročník přehlídky pražských středních a vyšších odborných škol začal tento čtvrtek a potrvá do soboty 28. listopadu. Poprvé v historii se pořádá po internetu. Spolu s ním dnes začal fungovat i nový web o vzdělávání v metropoli - Praha školská.
“Přestože je jedna krize, uprostřed které se nacházíme, velmi těžká, tak jedna věc je jistá a bude jistá vždy. Vzdělávání má a bude mít svou hodnotu, proto si dobře vyberte. Pevně věřím, že se vám ve vašich nových školách bude příští rok líbit,” vzkázal deváťákům ve své zdravici ministr školství Robert Plaga, k němuž se mimo jiné připojil i pražský primátor Zdeněk Hřib a senátor Jiří Drahoš.
Od dopoledne až do večera mohli diváci živého vysílání z rezidence pražského primátora a studentského TV studia Panská sledovat rozhovory a debaty odborníků na školství, kariérních poradců i zástupců studentských středoškolských organizací. Mezi hosty vystoupili například kariéroví poradci Andrea Csirke a Martin Ševčík, ředitelka odboru školství pražského magistrátu Lenka Němcová, ombudsman ČR pro školství Ladislav Hrzal i ředitelé pražských středních škol.
„Velice mě těší zájem veřejnosti jak o živé vysílání Schola Pragensis on-line, tak o nový web prahaskolska.cz, byť to v samém začátku přineslo i jeden problém, kdy pod náporem přihlášení na web nastavení serveru Prahy nevydrželo a začalo padat. To se naštěstí podařilo v krátké době technikům vyřešit. Jsem hrdý na studenty, jak dokázali živé vysílání připravit, od zajištění přenosu až po moderování,“ zhodnotil za organizátory ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík.
Tématem debat byly také inovace a rozvoj digitalizace, které letos školy řeší vzhledem pandemii koronaviru. Za uplynulý půlrok se v oblasti inovací toho stalo mnoho, upozornila předsedkyně Výboru pro výchovu vzdělávání hl. města Prahy Mariana Čapková. Učitelé i žáci měli možnost si spoustu věcí při výuce vyzkoušet nečekaně a narychlo, což celý vzdělávací systém podle ní posunuje neuvěřitelně dopředu.
„Inovativnost v dálkovém vzdělávání a on-line systémy, které se podařilo nastavit během necelého roku, se zúročily i v organizaci tohoto veletrhu,“ konstatovala.
Organizaci veletrhu Schola Pragensis zajišťuje Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium ve spolupráci se Střední průmyslovou školou sdělovací techniky a Pražským inovačním institutem.