Patogeny v půdě představují nebezpečí pro hasiče, avšak kouř může přenášet spory způsobující tzv. "údolní horečku" a další infekce i do oblasti měst.
Zářivě rudá obloha a horký vzduch plný popela jsou stále častějším jevem na velké části území USA. Důvodem je oteplování klimatu, které podněcuje rozsáhlé požáry. Vědci už léta vědí, že kouř z lesních požárů a škodlivé plyny a saze nejsou jen nepříjemným zážitkem, který nutí lidi zavírat okna a nahánět děti domů. Je to také významné zdravotní riziko, mezi jehož důsledky patří astma či dýchací potíže. Některým lidem ale může poškodit imunitní systém na dlouhá léta.
Nový výzkum však ukazuje, že hrozba je komplexnější a nebezpečnější, než jsme se dosud domnívali. Vysokorychlostní proudění větru může z narušené půdy a zuhelnatělé vegetace zachytit patogeny a následně je přenést je na velké vzdálenosti od linie požáru. Mnoho z těchto mikrobů je stále živých a potenciálně schopných vyvolat infekci. Největší obavy mají vědci z plísní způsobujících pomalu rostoucí vnitřní infekce, jež se obtížně diagnostikují a léčí, přičemž mohou být invalidizující nebo dokonce smrtelné. Patří mezi ně i houbová infekce údolní horečka, která číhá v suchých západních půdách, způsobuje vážné onemocnění připomínající zápal plic a s oteplováním klimatu se šíří na sever.
Díky bezpilotním letounům, které nesou zařízení pro odběr vzorků, již existují důkazy o tom, že kouřová oblaka jsou plná životaschopných bakterií a hub. Jedna z prvních studií spojuje rozsáhlý požár v Kalifornii v roce 2017 se zvýšeným počtem plísňových infekcí u pacientů v nemocnicích vzdálených až 200 mil. Nyní se několik výzkumných projektů pokouší přesně určit mikrobiální obsah kouře a propojit záznamy o infekcích s mapami směrů, kterými se kouř během období požárů šíří.
„Našli jsme dostatek bakteriálních a plísňových patogenů, které skutečně představují významné riziko, zejména pro naše pacienty se sníženou imunitou: pacienty s chemoterapií rakoviny, lidi užívající léky, které srážejí jejich imunitní systém kvůli autoimunitnímu onemocnění," říká George R. Thompson, lékař a profesor na lékařské fakultě Kalifornské univerzity v Davisu, který se specializuje na invazivní plísňové infekce. Poukazuje však na to, že prokázat souvislost s nemocí konkrétního pacienta může být náročné: „Tyto kouřové chuchvalce často zasahují do více států. Pokud jste 500 nebo 600 mil od požáru, i když zaznamenáte nárůst určité infekce, mnoho lidí si to nespojí."
Podle Stephena Van Den Eedena, vedoucího epidemiologa výzkumného oddělení společnosti Kaiser, je každoročně u přibližně 180 000 pacientů společnosti diagnostikována nějaká forma plísňové infekce. Většina z těchto infekcí jsou pravděpodobně drobné každodenní kožní problémy nebo invazivní infekce, které se očekávají u těžce imunokompromitovaných lidí. Některé záznamy však mohou odhalit plísňové infekce, které mohou pravděpodobně souviset s kouřovými zplodinami vznášejícími se nad místy, kde tito pacienti žijí.
Zdroj obrázku: Obrázek od uživatele Ylvers ze služby Pixabay