V úterý 20. září večer se v íránském městě Kermán, kde ženy musí na veřejnosti nosit hidžáb (nebo šátek), odehrál silný akt odporu, jelikož rozhořčení nad smrtí ženy v policejní vazbě vyvolalo protesty po celé zemi.
Aminiová byla se svým bratrem v Teheránu, když ji zatkla mravnostní policie, která ji obvinila z porušení zákona, podle něhož si ženy musí zakrývat vlasy hidžábem a ruce a nohy volným oděvem. Krátce poté, co zkolabovala ve vazební věznici, upadla do kómatu. Objevily se zprávy, že policisté ji bili obuškem a tloukli jí hlavou o jedno ze svých vozidel, uvedla úřadující vysoká komisařka OSN pro lidská práva Nada al-Nashif. Policie popřela, že by s ní bylo špatně zacházeno, a uvedla, že utrpěla „náhlé selhání srdce". Její rodina však tvrdí, že byla zdravá a v dobré kondici. Jedná se bezpochyby o velmi tragickou epizodu, která v ulicích rozpoutala hněv proti nezodpovědnému a někdy brutálnímu zacházení s ženami ze strany této složky policie.
Navzdory pondělním protestům, při nichž zemřeli nejméně tři lidé, vyšli v úterý večer do ulic měst a obcí po celé zemi ženy a muži, kteří provolávali hesla proti íránskému duchovnímu vedení, jak ukazují snímky zveřejněné na sociálních sítích. Íránští vládní představitelé mezitím protesty odsoudili a tvrdí, že se demonstranti stali obětí konspirace ze strany nepřátel země. „Tragická smrt Mahsy Aminiové a obvinění z mučení a špatného zacházení musí být urychleně, nestranně a účinně vyšetřeny nezávislým příslušným orgánem, který zajistí zejména to, aby její rodina měla přístup ke spravedlnosti a pravdě," uvedla paní Nashif.
Poznamenala, že OSN obdržela „četné a ověřené videozáznamy násilného zacházení se ženami", protože mravnostní policie v posledních měsících rozšířila své pouliční hlídky, aby potlačila ty, o nichž se domnívala, že nosí „volný hidžáb". „Úřady se musí přestat zaměřovat na ženy, které nedodržují pravidla hidžábu, obtěžovat je a zadržovat," dodala a vyzvala k jejich zrušení. Kvůli obavám, že by se úřadům mohl hněv vymknout z rukou, navštívil v pondělí rodinný dům rodiny Aminiové na dvě hodiny poradce nejvyššího vůdce země ajatolláha Ali Chomejního. Polooficiální tisková agentura Tasnim uvedla, že Abdolreza Pourzahabi řekl rodině Aminiové, že „všechny instituce přijmou opatření na obranu práv, která byla porušena" a že si je jistý, že Chomejního její smrt „také zasáhla a bolela".
Režim je odhodlán tvrdit, že dívka nezemřela ve vazbě v důsledku bití, ale v důsledku již existujícího onemocnění mozku a operace, kterou podstoupila, když jí bylo pět let. CT snímky jejího mozku vydané nemocnicí se staly předmětem lékařského sporu, přičemž zastánci vlády s odvoláním na neurology tvrdí, že ukazují na psychický stres způsobený předchozí operací mozku, a její kritici tvrdí, že ukazují na známky fyzického bití a traumatu. Bez ohledu na výsledek ztratila část íránské společnosti s mravnostní policií zjevně trpělivost a tvrdí, že mnoho žen trpí dlouhodobou posttraumatickou stresovou poruchou po snaze policie o jejich "převýchovu".
Úřad OSN pro lidská práva v Ženevě uvedl, že íránská mravnostní policie v posledních měsících rozšířila své hlídky, které se zaměřují na ženy, které řádně nenosí islámský šátek, tzv. hidžáb. Úřad uvedl, že na ověřených videozáznamech je vidět, jak jsou ženy za příliš volné nošení hidžábu plácány do obličeje, bity obušky a vhazovány do policejních vozů.